23 Temmuz Salı 2024

Dünya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı konuşuyor: "Yeni Selahaddin Erdoğan"

Dünya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı konuşuyor: "Yeni Selahaddin Erdoğan"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin-İsrail savaşına yönelik yaptığı açıklamaların yankıları Batı medyasında sürüyor. İtalyan La Repubblica gazetesi Erdoğan'ın sözlerini "Yeni Selahaddin Erdoğan" başlığıyla okuyucularına aktardı.

 

superhaber.tv’nin haberine göre; Dünyanın sessiz kaldığı, İsrail'in ise kıyım yaptığı Gazze'de insanlık dramı devam ediyor. Son 24 saatte 302 kişinin daha öldürüldüğü Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 342'si çocuk, 2 bin 62'si kadın olmak üzere 8 bin 5'e, yaralı sayısının 20 bin 242'ye yükseldi.

 

"YENİ SELAHADDİN ERDOĞAN"

 

Filistin'de yaşanan soykırım sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Büyük Filistin Mitingi"nde İsrail'e yönelik sarf ettiği sözlerin yankıları devam ediyor. Son olarak İtalyan La Repubblica gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını analiz ettiği haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutsal toprakları Hristiyanların elinden kurtararak İslam dünyasına geri kazandıran Selahaddin Eyyubi'ye benzetti. La Repubblica Erdoğan'ın konuşmasını ele aldığı haberinde "Yeni Selahaddin Erdoğan" başlığını kullandı.

La Repubblica gazetesi "Orta Doğu’nun üzerine yeni Osmanlıcı bir Selahaddin doğuyor" diyerek başladığı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'i "savaş suçlusu" Batı'yı ise “Gazze’de süregelen katliamın sorumlusu” olarak işaret ettiğini belirtti. 

 

"ERDOĞAN NEDEN GÖZÜPEK BİR MEYDAN OKUMA POZİSYONU ALDI?"

 

Haberde "Erdoğan neden böyle gözüpek bir meydan okuma pozisyonu aldı?" sorusunun cevabını arayan gazete bunu 3 nedene dayandırarak şu ifadeleri kullandı;

İlki, siyasi İslam’ın Erdoğan’ın seçim zaferlerini ve Türkiye’ye dayattığı otokrat dönüşümü üzerine kurduğu ideolojik inancı temsil ediyor olmasıdır. Bu ideolojinin kökleri Müslüman Kardeşlerin geniş kapsamlı İslamist galaksisine uzanıyor ve Erdoğan’ı aynı ailenin üyeleri olan Hamas’ın köktencileriyle otomatik olarak birbirine benzer kılan da bu dini ekstremizm. İkinci neden ise Erdoğan’ın, Türkiye’yi Balkanlar’dan Basra Körfezi’ne kadar Yakın Doğu’ya Birinci Dünya Savaşı’ndaki mağlubiyete kadar hakim olmuş bir imparatorluğun soyundan gelen yeni Osmanlıcı güç olarak öne sürmek şeklindeki aşikar emelidir. 

Haberde Erdoğan'ın, Filistinlileri savunan ancak hem İsrail ile hem de ABD ve Avrupalı müttefikleriyle köprüleri yıkmamaya özen gösterdiği vurgulanarak "Arap dünyasına net bir mesaj gönderiyor: Sadece kendisinin Yahudi Devleti’ne ve Batı’ya bu şekilde konuşma cesareti var diğerleri korkak ve itaatkar." denildi. 

İtalyan La Repubblica, üçüncü neden olarak; “Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımına yeşil ışık yakmasının yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşında Batı’nın dayanışmasına sadık kalması” gösterildi.  

“Türkiye’nin NATO’ya iyilik yaptığı” görüşü paylaşılan haber, şu sözlerle noktalandı:

“Bu durum Erdoğan’ın, kendisini Orta Doğu’daki yeni savaşa ilişkin istediğini söyleme hakkına Filistin’in kendi evinin avlusunda olduğunu asırlık bir tarihle İstanbul’a bağlı olduğunu vurgulamak ister gibi sahip görmesine neden oluyor.”

Yeni Yorum