28 Mayıs Salı 2024

Filistin'in adını anmak bile yasak! ABD medyasına göre, İsrail Gazze'de soykırım yapmıyor

Filistin'in adını anmak bile yasak! ABD medyasına göre, İsrail Gazze'de soykırım yapmıyor

Amerikan medya kuruluşu The New York Times'ın (NYT), çalışanlarına Filistin adının nadir durumlarda yazılmasını, haberlerde; ‘soykırım‘ ve ‘etnik temizlik' gibi ifadeleri kullanmamaları yönünde talimat verdiği ortaya çıktı.

 

ABD medyasına göre, İsrail Gazze'de soykırım yapmıyor. Ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından The New York Times (NYT) gazetesinin, editörlerine 'soykırım' ve 'etnik temizlik' gibi ifadeleri kullanmalarını yasakladığı belirlendi.

 

EDİTÖRLERE ÖZEL TALİMAT

 

The Intercept adlı basın kuruluşunun elde ettiği bilgilere göre NYT, çalışanlarına İsrail'in Filistin ve Gazze'ye yönelik saldırılarını konu alan haber metinleri için kullanılmayacak kelimeler kılavuzu hazırladı. Gazete editörleri Susan Wessling, Philip Pan ve yardımcıları tarafından hazırlanan kılavuzda, çalışanlara soykırım ve etnik temizlik ifadelerinin kullanmaması yönünde talimat verilirken, Filistin'in 'nadir durumlarda' yazılması ve bu devlet için 'işgal altında' ifadesi kullanılmaması yönünde uyarılara yer verildi. Ayrıca BM tarafından 1948'den bu yana kullanılan "mülteci kampları" ifadesinin de haberlerde yer almaması belirtildi.

NYT'DEN SOYKIRIM KARARTMASI

 

NYT'de 'katliam' benzeri kelimelerin bilgiden çok duyguları temsil ettiği öne sürülürken, Filistin'in İsrail'e yönelik saldırılarında "kullanılmayan tüm kelimeleri" kullandığı, ancak İsrail'in binlerce kişinin ölümüne neden olan saldırılarında ise bu dilden kaçındığını aktarıldı. The Intercept'in ocak ayında yayımladığı raporunda ise NYT'de 24 Kasım'da yayımlanan haberlerde "katliam" kelimesinin, İsrailli siviller için 53 kez, öldürülen binlerce Filistinli sivil için ise sadece 1 kez kullanıldığı belirtilmişti.

Yeni Yorum