14 Haziran Cuma 2024

Fransa’da kadınların yüzde 81’i tacize uğruyor! Çareyi KADES benzeri bir uygulamada buldular…

Fransa’da kadınların yüzde 81’i tacize uğruyor! Çareyi KADES benzeri bir uygulamada buldular…

Fransa, sokakta kadınlara yönelik tacizlerin önüne geçmek için 'güvenli alanlar' uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kadınların yüzde 81'inin tacize uğradığı Fransa'da Türkiye'de uygulanan ve uluslar arası arenada pek çok ödül alan KADES uygulamasının bir benzeri hazırlanıyor.

 

Fransa İçişleri Bakanlığı’nın ülke genelinde başlatacağı yeni önlem kapsamında akıllı telefon uygulaması Umay ve perakende zinciri Monoprix ile iş birliği yapıldı.

 

Adımı ‘devrim’ olarak nitelendiren Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, “Fransa’nın neresinde olursa olsun her kadının güvenli bir yere sığınabilmesini istiyoruz.” dedi.

 

KADES’İN BENZERİ UYGULAMAYA ALINDI

 

Yeni plan kapsamında kadınlar, taciz durumunda Umay uygulamasında bulunan uyarı düğmesi sayesinde bölgedeki güvenli noktalara ulaşabilecek. Tüm polis karakolları ve jandarma ekiplerinin yanı sıra Monoprix ve Monop mağazaları haritada güvenli yerler olarak listelenecek.

 

Polis teşkilatı ve diğer kurumlar, uygulama aracılığıyla sokaktaki kadınları daha etkili bir şekilde korumaya yardımcı olmak için devreye girebilecek.

 

İçişleri Bakanlığı, mağazalarından birine sığınan ve sokakta tacize uğrayan herhangi bir mağdura gerektiği gibi uygun şekilde yardım etmesi için Monoprix grubuyla iş birliği içinde olacak.

 

KADINLARIN %81’İ TACİZE UĞRUYOR

 

Ipsos anketine göre, Fransa’daki kadınların yüzde 81’i kamusal alanda cinsel taciz mağduru olduğunu söylüyor.

 

Monoprix Grubu Başkanı Jean Paul Mochet, diğer özel işletmeleri bu girişime katılmaya çağırdı.

Uygulamayla ilgili şubelerine gerekli araçları sunacaklarını belirten Mochet, 250 şehirde güvenli sokaklar projesinde İçişleri Bakanlığı ve Umay ile çalışmaktan gurur duyduklarını kaydetti.

 

TACİZİN CEZASI 90 EURO

 

Dönemin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa tarafından hazırlanan ve 2018 Mayıs ayında kabul edilen yasada sokak tacizlerine minimum 90 Euro para cezası veriliyor. Mağdur 15 yaşından küçükse bu rakam 1.500 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Bu yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana yaklaşık 3 bin 500 kişiye para cezası kesildi.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen ay, sokakta cinsel taciz için para cezasının 300 Euro’ya çıkarılmasını görmek istediğini söylemişti.

Yeni Yorum