07 Ekim Cuma 2022

Fransız şirketin hükümetin bilgisi dahilinde DEAŞ'a finansman sağladığı ortaya çıktı: Terör örgütüne 13 milyon avro yığmışlar

Fransız şirketin hükümetin bilgisi dahilinde DEAŞ'a finansman sağladığı ortaya çıktı: Terör örgütüne 13 milyon avro yığmışlar

Fransız çimento şirketi Lafarge'nin terör örgütüne ödeme yaptığı ve Fransa hükümetinin de bu ödemelerden haberdar olduğu ortaya çıktı. Fransız basınında çıkan haberlere göre şirketin Suriye'de faaliyetlerini devam ettirebilmek için DEAŞ ile anlaşma yaptığı belirtiliyor.

 

Yeni Şafak’ın haberine göre; Fransa devletinin, çimento şirketi Lafarge'ın terör örgütü DEAŞ ile arasındaki anlaşmadan bilgisi olduğu ortaya çıktı.

 

DAEŞ'A HARAÇ

 

Liberation gazetesinin özel haberine göre, Fransız istihbarat servisine ait Ağustos 2014 tarihli gizli notta, Lafarge'ın Suriye'de faaliyetlerini devam ettirebilmek için DEAŞ ile anlaşma yaptığı belirtiliyor.

 

Fabrikayı ele geçiren DEAŞ'ın Lafarge'a ticari faaliyetlerini sürdürmesi ve kontrolündeki bölgelerde ulaşım izni verdiği yer alan notta, bu iznin arkasında bir anlaşma olduğu ifade ediliyor.

 

ÜCRET KARŞILIĞINDA İZİN

 

Notta, iznin belli bir ücret karşılığı alındığı kaydediliyor.

 

Haberde, anlaşma tarihinde Lafarge'ın Suriye'nin kuzeyindeki Celebiye'de bulunan çimento fabrikasının kontrolünü halen elinde tuttuğu, terör örgütünün fabrikayı 2014 Eylül ayında ele geçirdiği belirtildi.

Yeni Yorum