15 Temmuz Pazartesi 2024

Gazze’ye kuşatma: Vurulan her ev için İsrailli bir rehineyi infaz edeceğiz

Gazze’ye kuşatma: Vurulan her ev için İsrailli bir rehineyi infaz edeceğiz

Hamas militanlarının büyük saldırısı sonrası İsrail, Gazze Şeridi’ni “tamamen abluka altına alma” emri verdi. Kara harekatının ayak sesleri duyulurken, İsrail ordusu Gazze çevresinde askeri yığınağa başladı.

 

Hamas militanları tarafından daha önce eşi benzeri görülmemiş çapta bir saldırıyla sarsılan İsrail, yaşanan şokun ardından harekete geçti. Sahada, Gazze çevresindeki çoğu noktayı Hamas militanlarından geri almayı başaran İsrail ordusu (IDF), bazı noktalarda ise çatışmaların devam ettiğini duyurdu. IDF Gazze’den militanların kullandığı çoğu giriş noktasının kapatıldığını, Gazze’de bine yakın hedefi vurduklarını duyurdu. İsrail güçleri Gazze’de Hamas’a ait birkaç “stratejik” merkeze “geniş çaplı saldırılar” düzenledi.

 

300 BİN YEDEK ASKER

 

İsrail’de militanların saldırıları sonucu 900’den fazla kişi hayatını kaybederken 2 bin 616 kişinin yaralandığı, İsrail’in hava saldırıları sonrası Gazze’de ölü sayısının 687, yaralı sayısının ise 3 bin 800 olduğu belirtildi. Gazze’ye yönelik kara harekatının ayak sesleri duyulurken, İsrail ordusu, Sderot kentinin Gazze sınırına yakın bölgelerine çok sayıda asker, zırhlı araç ve tank sevkiyatı yaptı. İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Daniel Hagari, 300 bin yedek kuvvetin seferber edildiğini belirtti.

 

Hamas’ın İsrail kentlerine yönelik roket saldırıları da devam ediyor. Gazze Şeridi’nden atılan bir roket Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı yakınlarına düştüğü belirtildi. Bununla birlikte Lübnan’daki Hizbullah’ın da çatışmaya dahil olmasıyla kuzey bölgelerinde de çatışmalar gerçekleşiyor. İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail topraklarına geçmeye çalışan bazı silahlı militanların öldürüldüğünü duyurdu. İsrail Hava Kuvvetleri’nin Lübnan’dan gelen roketleri durdurduğu ve helikopterlerle Lübnan topraklarına operasyon düzenlediği belirtiliyor.

 

ELEKTRİK, SU YOK!

 

İsrail’in militanları püskürtmeye yönelik çalışması sürerken, Gazze’ye yönelik operasyon da genişliyor. Nitekim dün Gazze’ye yönelik topyekün abluka kararı alındı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gaallant, Gazze’yi tamamen abluka altına aldığını söyledi ve “Elektrik, yiyecek ve yakıt yok” dedi. Gallant bu hamleyi “canavar insanlara” karşı yürütülen bir savaşın parçası olarak tanımladı. Enerji ve Altyapı Bakanı Israel Katz, İsrail’den Gazze Şeridi’ne giden su kaynaklarının derhal kesilmesi emrini verdiğini söyledi. Elektrik ve yakıtın önceki gün kesildiğini söyleyen Katz, “Geçmişte olan, gelecekte olmayacak” dedi.

 

İSRAİLLİLER STOK YAPIYOR

 

Öte yandan İsrail ordusunun en az 72 saat boyunca yetecek yiyecek ve su stoku yapılması uyarısının ardından İsrailliler marketlere akın etti. Uyarının ardından market raflarının boşaldığı ve kasalarda uzun kuyruklar olduğu görüldü.

AB FİLİSTİN’E PARAYI KESTİ

 

Avrupa Komisyonu, Filistinlilere yönelik 691 milyon Euro değerindeki kalkınma yardımı portföyünün tamamını incelemeye aldığını ve tüm ödemelerin derhal askıya alındığını duyurdu. Avrupa Birliği (AB) Filistin’e yönelik yardımların başını çeken kurumdu. AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, “İsrail’e ve halkına yönelik terör ve vahşetin boyutu bir dönüm noktasıdır. İşler her zamanki gibi ilerleyemez” dedi.

 

‘SALDIRILARA KARŞILIK REHİNE ÖLDÜRÜLECEK’

 

El-Kassam Tugayı Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’in Filistinli sivilleri uyarı yapmadan hedef aldığı her saldırıya karşılık sivil bir rehineyi infaz edeceklerini açıkladı. Ubeyde, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarını yoğunlaştırması nedeniyle bu kararı aldıklarını belirterek, “Düşman insanlığın ve ahlakın dilinden anlamıyor, biz ona bildiği dilde hitap edeceğiz” dedi. Ubeyde, infazların görüntülerini ve seslerini de yayınlayacaklarını söyledi.

Yeni Yorum