02 Mart Cumartesi 2024

HRW: "ABD, savaş suçlarına ortak olmak riskiyle karşı karşıya"

HRW: "ABD, savaş suçlarına ortak olmak riskiyle karşı karşıya"

İnsan hakları örgütleri, Amerika Birleşik Devletleri'nin, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yapılan ve Gazze'de acilen insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesine sert tepki gösterdi.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), "ABD'nin İsrail'in Gazze'de işlediği savaş suçlarına ortak olma riski taşıdığı" uyarısında bulundu. 

 

HRW, Washington'ın İsrail'e silah ve diplomatik koruma sağlamaya devam ederek "savaş suçlarına ortak olma" riskini aldığını belirterek, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını veto eden ABD'yi kınadı.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün BM Direktörü Louis Charbonneau, veto sonrası yaptığı açıklamada, "ABD, İsrail'e Gazze'deki Filistinli sivilleri toplu olarak cezalandırmak dahil yaptığı zulümlerde silah ve diplomatik koruma sağlamaya devam ederek savaş suçlarına ortak olma riskini almaktadır." dedi.

 

Ayrıca Charbonneau, "ABD bir kez daha veto hakkını kullanarak Güvenlik Konseyi'nin İsrail ve Filistinli silahlı gruplardan talep ettiği, uluslararası insancıl hukuka uyulması, sivillerin korunması ve rehin tutulan tüm sivillerin serbest bırakılması gibi çağrılar yapmasını da engelledi." ifadelerine yer verdi. 

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in BM'nin 99. maddesini işleterek Konseye gönderdiği mektubun ardından oylanan tasarı, 15 üyeli BMGK'de daimi üye ABD tarafından veto edildi. İngiltere "çekimser" oy kullanırken diğer 13 üye "evet" oyu kullandı.

 

Af Örgütü: ABD, küstahça veto hakkını kullandı

 

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Genel Sekreteri Agnes Callamard, ABD'nin kararı veto etmekle Gazze'deki "can kayıpları, büyük yıkım ve eşi benzeri görülmemiş bir insani felaket karşısında sivillerin çektiği acılara karşı duyarsız bir umursamazlık sergilediği" yorumunu yaptı. 

 

Ayrıca ABD'yi İsrail'e silah gönderdiği için de eleştiren Callamard, bunun Gazze'deki yıkıma katkıda bulunduğunu söyledi.

 

Callamard açıklamasında, "ABD küstahça BM Güvenlik Konseyi'ndeki veto hakkını kullandı ve bunu (veto hakkı) bir silah haline getirdi. 

 

Dolayısıyla Güvenlik Konsey'in güvenilirliğini ve uluslararası barış ve güvenliği koruma görevini yerine getirme kabiliyetini de daha fazla zayıflattı" ifadelerini kullandı. 

Yeni Yorum