23 Temmuz Salı 2024

Kremlin: Putin ve Erdoğan Ortadoğu’daki şiddetli krizi görüştü

Kremlin: Putin ve Erdoğan Ortadoğu’daki şiddetli krizi görüştü

Kremlin'den, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü telefon görüşmesine dair bir açıklama yapıldı. Açıklamada bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören formül konusunda iki ülkenin duruşlarının örtüştüğünün kaydedildiği belirtildi.

 

Kremlin’in açıklamasında, “Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yeni telefon görüşmesinde, Ortadoğu’daki şiddetli kriz durumuna ilişkin değerlendirmelere devam edildi. Gazze Şeridi’nde artan sivil kayıpları ve insani durumun feci şekilde kötüleşmesiyle ilgili derin endişeler dile getirilirken sivil mahallelere, dini ve sosyal tesislere yönelik saldırıların kabul edilemez olduğu vurgulandı” ifadesine yer verildi.

 

Görüşmede, bölgede akan kanı durdurulması ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine engelsiz ulaştırılması için Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde yürüttüğü aktif çabalar ve Türkiye’nin attığı siyasi ve diplomatik adımları ele alındı.

 

Rusya ve Türkiye’nin pozisyonlarının pratikte örtüştüğü ve İsrail’le barış ve güvenlik içinde yaşayan bağımsız Filistin’in kurulmasını öngören iki devletli formülün uygulanmasına odaklandıkları vurgulandı.

 

İki lider ayrıca Rusya ve Türkiye arasında çeşitli alanlarda ivme kazanan ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği konulara değindi.

 

Vladimir Putin, Cumhuriyet’in 100. yılı vesilesiyle Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ederek Türkiye vatandaşlarına mutluluk ve refah diledi.

Yeni Yorum