17 Temmuz Çarşamba 2024

Paşinyan'a soğuk duş! Rusya'dan çok net mesaj: Bakalım onu nasıl bir kader bekliyor

Paşinyan'a soğuk duş! Rusya'dan çok net mesaj: Bakalım onu nasıl bir kader bekliyor

Azerbaycan, Karabağ için beklenen adımı attı ve dün öğlen saatlerinde Karabağ bölgesinde askeri operasyona başladığını açıkladı. Bakü yönetimi, terörle mücadele operasyonunun, ayrılıkçı Ermeniler teslim olana dek süreceğini duyurdu. Rusya'dan gelen açıklama ise Ermenistan'da soğuk duş etkisi yarattı.

 

Dağlık Karabağ’daki Ermeni unsurların artan saldırıları üzerine Azerbaycan düğmeye bastı.

 

Azerbaycan yönetimi kapsamlı terörle mücadele operasyonu başlattığını açıkladı. Azerbaycan, Rusya ve Türkiye’yi önceden bilgilendirdiğini belirtirken Moskova itidal çağrısı yaptı, Ankara ‘Her zaman yanınızdayız’ mesajı verdi.

 

Ermenistan ise her zaman olduğu gibi önce suçlamalarda bulundu daha sonra Rusya'ya sığındı.

 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Rus barış güçlerinin, Azerbaycan'ın terörle mücadele operasyonunu durdurmaktan sorumlu olduğunu öne sürdü.

 

Ancak Rusya'dan gelen haber Ermenistan'da adeta soğuk duş etkisi yarattı.

 

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev'den flaş açıklamalar geldi.

Medvedev, Telegram kanalında yayınlanan bir açıklamada, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ı hedef aldı ve Rusya'nın, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik devam eden operasyonuna karşı Ermenistan'ı desteklemeyeceğinin sinyalini verdi.

 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan geçtiğimiz günlerde ülkesinin güvenlik konusunda Rusya'ya bağımlılığını 'stratejik hata' olarak nitelendirmişti. Paşinyan'ın bu açıklamalarının yankıları sürerken Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'ya adeta müdahale etme çağrısında bulunması şaşkınlık yarattı. Paşinyan, Rusya ile köprüleri atarken bakanlığın Moskova'ya çağrı yapması 'U' dönüşü ve Erivan'daki panik havasının en açık göstergesi olarak yorumlanıyor.

 

'ONU EYLEMLERE GÖRE YARGILAYACAĞIZ'

 

Medvedev Telegram üzerinden yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

'Bir gün kardeş ülkeden bir meslektaşım bana şöyle dedi: Ben sana yabancıyım, beni kabul etmiyorsun. Ben de gerekeni söyledim: Biyografiye göre değil, eylemlere göre yargılayacağız. Sonra savaşı kaybetti ama tuhaf bir şekilde yerinde kaldı. Daha sonra vasat yenilgisinden dolayı Rusya'yı suçlamaya karar verdi. Daha sonra ülkesinin topraklarının bir kısmından vazgeçti. Sonra NATO ile flört etmeye karar verdi Bakalım onu nasıl bir kader bekliyor...'

 

Bu sözler Paşinyan ile Moskova arasındaki tüm köprülerin yıkıldığı şeklinde yorumlandı.

 

Son dönemde Rusya'yı dışlayan ve Batı ile yakınlaşmaya çalışan Paşinyan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararlarını bağlayıcı olarak kabul eden Roma Tüzüğü’nü onaylayacağını duyurmuştu.

 

Paşinyan’ın tüzüğü onaylaması halinde hakkında tutuklama kararı çıkarılan Rusya lideri Putin, Ermenistan topraklarına ayak bastığında tutuklanabilecek.

Yeni Yorum