13 Temmuz Cumartesi 2024

Skandal ilan veren Reuters'tan geri adım! Yayından kaldırdı

Skandal ilan veren Reuters'tan geri adım! Yayından kaldırdı

Reuters, verdiği gazeteci ilanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef göstermişti. Geri adım atan Reuters’ın “Erdoğan düşmanı” aradığı iş ilanı artık Reuters’ın iş ilanı sayfasında bulunmuyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı dünyaya bir 'diktatör' gibi tanıtmaya çalışan ve Türkiye'yi dünyaya üçüncü dünya ülkesi gibi tanıtan İngiltere merkezli yayın kuruluşu Reuters, Linkedin üzerinden 21 Aralık 2022'de verdiği "Büro Şef Yardımcısı" iş ilanında skandal ifadelere yer vermişti.

 

Reuters, açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı bir gazeteci aradığını belirterek "Tayyip Erdoğan, yirmi yıllık iktidarında Türkiye'yi modern laik geleneklerden uzaklaştırarak Güney Kafkasya'dan Kuzey Afrika'ya uzanan bölgelerde iddialı bir diplomatik ve askeri varlığa dönüştürdü. 

 

Erdoğan'ın önümüzdeki aylarda yeniden seçilme hedefini tehdit eden yüksek enflasyon ve TL'nin sert darbeler aldığı kritik bir kavşakta, derinlemesine kurumsal hikayeler sunabilecek güçlü yazma ve raporlama becerilerine sahip birine ihtiyacımız var." ifadelerini kullanmıştı. 

 

İLANI YOK ETTİLER

 

Skandal iş ilanının gündem olmasından bir süre sonra Reuters’ın dikkat çeken bir hamlede bulunduğu öğrenildi. Reuters’ın Linkedin uygulaması üzerinden yayınladığı iş ilanını yayından kaldırdığı bildirildi.

 

Haber7'nin haberine göre geri adım atan Reuters’ın “Erdoğan düşmanı” aradığı iş ilanı artık Reuters’ın iş ilanı sayfasında bulunmuyor.

 

SESSİZ SEDASIZ

 

Reuters, aradığı pozisyonla ilgili uygun bir personel bulup bulmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

 

Personel değil “Erdoğan düşmanı” arayan Reuters’ın yöneticileri, konuya ilişkin sorulara cevap vermekten de kaçınmıştı. 

Reuters Basın İlişkilerinden Sorumlu Departmanı, “Açmış olduğunuz iş ilanındaki asıl amaç ve gerekçesi neydi” sorusuna cevap vermemişti. Reuters Basın İlişkileri Türkiye Sorumlusu Kayley Rogers'a gönderilen e-postaya rağmen resmi e-mailine ulaşılamamıştı. Reuters Basın İşlerinden Sorumlu departmanın başındaki isim Jamie Austin de benzer sorulara karşı suskun kalmıştı.

 

Reuters'ın eski İstanbul Büro Şefi ve Ortadoğu Yazarı Dominic Evans, telefon yoluyla kontak kurulmasına rağmen sessiz kalmayı tercih etti. Basın ilişkilerinden sorumlu büroda çalışan, Asya ve diğer bölgelerden sorumlu Heather Carpenter ile JJ Minder'a ulaşma gayreti de netice vermedi. Her iki isimden gelen e-postalarda; Heater'in tatilde olduğu, JJ Minder'in ise ofis dışında bulunduğu iddia edildi.

Yeni Yorum