24 Temmuz Çarşamba 2024

Washington Post yazdı: 600 bin Amerikalı var

Washington Post yazdı: 600 bin Amerikalı var

İsrail-Hamas arasındaki savaşın büyümesi durumunda ABD'nin en kötü senaryoya hazırlandığı kaydedildi. Washington Post'a konuşan yetkililer ise bu senaryonun detaylarını paylaştı.

 

İsrail-Gazze arasındaki devam eden savaş bütün kaosuyla devam ediyor. Ülkenin güneyinden saldıran Hamas'ı geri püskürten İsrail şimdi de kuzeyde İran destekli Hizbullah tehlikesiyle karşı karşıya. Gazze, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'de bir zamanlar büyük oranda ayrı ayrı savaşan silahlı gruplar İran nedeniyle artık kendilerini aynı takımda görüyor.

 

Komutanlarının birçoğu İran veya Hizbullah'tan benzer eğitim almış kişiler olup üyeler de birçok kez farklı gruplarda savaşmış kişiler. İran bu ağa liderlik edebilir, ancak 30 yılı aşkın bir süre önce Lübnan'da kurulan Hizbullah, bu takımın bir numarası olarak gözüküyor. İsrail, 2006'da 1.000'den fazla Lübnanlı ve 165 İsraillinin ölümüne yol açan savaşta Hizbullah ile çatıştı. Tel Aviv o tarihten beri Hizbullah'ı en zorlu düşmanı olarak tanımlıyor. Askeri uzmanlar ise İsrail'de ikinci bir cephe açılması durumunda çatışmaların bütün Orta Doğu'ya yayılacağını düşünüyor.

 

GAZZE'DE YAŞANANLAR KONTROLDEN ÇIKARSA...

 

Bu bağlamda konuyla ilgili detaylı bir haber yayınlayan ABD merkezli Washington Post, Biden yönetiminin bölgede yaşanması muhtemel en kötü senaryoya hazırlandığını bildirdi. Buna göre Gazze'de yaşananların kontrolden çıkması durumunda Washington, Orta Doğu için bir tahliye planı hazırladı.

 

İsimlerinin gizli kalması şartıyla konuşan yetkililer, ABD'nin özellikle İsrail ve Lübnan için en kötüsüne hazırlandığını kaydettiler. ABD Dışişleri Bakanlığına göre Hamas'ın saldırıya geçtiği tarihte İsrail'de 600 bin, Lübnan'da ise 86 bine yakın ABD'li vardı.

 

600 BİN KİŞİYE TAHLİYE

 

Washington Post'a verdikleri demeçte yetkililer, ABD Hava ve Deniz Kuvvetlerinin bölgeye bu yüzden gittiğini hatırlatarak yapılacak tehlikeyi 'Zor' olarak nitelendirdi. Brookings Enstitüsü Dış Politika Direktörü Suzanne Maloney konuyla ilgili 'Sadece 600 bin ABD'li İsrail'de bulunuyor. Onlara yönelik tahliyeyi yapmak değil, düşünmesi bile sorunlu' dedi.

 

THAAD FÜZELERİ GÖNDERİLDİ

 

ABD geçtiğimiz Pazar günü Orta Doğu'ya THAAD füzelerini gönderdi. Kısa ve orta menzilli balistik füzeleri düşürebilen bu sistem ayrıca 'Vur ve öldür' teknolojisini kullanıyor. Pentagon sözcüsü General Patrick Ryder ise basına verdiği demeçte Orta Doğu'da gerilimin artacağının sinyalini vererek 'Geniş çaplı bir gerilim yaşanabilir' dedi.
ABD'nin Orta Doğu'da İran destekli milis güçler tarafından saldırıya uğradığını belirten gazete, tahmini 3.400 askerin savunmasız bir durumda olduğunu belirtti.

 

Öte yandan 7 Ekim'de başlayan savaş sonrası resmi kaynaklar tarafından henüz ölen bir ABD'li kayıtlara geçirilmedi. Sadece geçtiğimiz hafta Irak'ta ABD'li bir müteahhit hava saldırısından korunmak için kaçıyordu. Bu sırada kalp krizi geçiren ancak ismi açıklanmayan şahıs yaşamını yitirdi.

Yeni Yorum