16 Nisan Salı 2024

Yeni dönem başlıyor: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de eli güçlenecek

Yeni dönem başlıyor: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de eli güçlenecek

KKTC'deki seçimlerin Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin elini güçlendirdiğini belirten uzmanlar, 'Akıncı'ya destek veren Rumlar, Yunanistan ve diğer destekçileri büyük bir hezimete uğradılar. Türkiye ile KKTC'nin iş birliği, Doğu Akdeniz'de enerji havzalarının garanti altına alınması, dolayısı ile iki ülkenin geleceğinin garanti altına alınması demektir.' değerlendirmesinde bulundu.

 

KKTC'deki seçimlerin Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin elini güçlendireceğini vurgulayan uzmanlar, "Türkiye-KKTC arasındaki iş birliğinin kazanımlarının konuşulacağı yeni bir yüzyılın kapısı açılmıştır ve Kıbrıs Türkleri de bu yüzyılın anahtarını Ersin Tatar’a emanet etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

 

Yeni Şafak'ta yer alan haberde Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Hasan Özkan, KKTC'deki seçimlerin Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin elini güçlendireceğine vurgu yaptı.

 

TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DE ELİ GÜÇLENECEK

 

Türkiye-KKTC arasındaki iş birliğinin kazanımlarının konuşulacağı yeni bir yüzyılın kapısının açıldığını belirten Özkan şunları ifade etti:

 

"Kıbrıs Türkleri de bu yüzyılın anahtarını Ersin Tatar’a emanet etmiştir. Doğu Akdeniz’de KKTC ile iş birliği yapamayacak bir Türkiye hayali ile Akıncı’ya destek veren Rumlar, Yunanistan ve diğer destekçileri büyük bir hezimete uğradılar. Türkiye ile KKTC’nin iş birliği, Doğu Akdeniz’de enerji havzalarının garanti altına alınması, dolayısı ile iki ülkenin geleceğinin garanti altına alınması demektir."

 

"KIBRIS HİÇ BATMAYACAK UÇAK GEMİSİ GİBİDİR"

 

Doğu Akdeniz’de KKTC ile iş birliği yapamayan bir Türkiye'nin, Akdeniz sahillerine doğru sıkıştırılmış bir ülke konumuna geleceğini söyleyen Özkan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Kıbrıs Akdeniz’de adeta hiç batmayacak bir uçak gemisi gibidir. Stratejik olarak çok önemlidir, bu konumu itibariyle Rusya, ABD, Fransa, İngiltere, Çin gibi ülkelerin burada daimi bir şekilde bulunmak istemeleri tesadüfi değildir."

 

"KKTC'NİN TANINIRLIĞI ARTMALI"

 

Önümüzdeki dönemde KKTC'nin Doğu Akdeniz'deki haklarını kullanabilmesi ve dünya siyasetinde tanınırlığının arttırabilmesinin önemli olduğunu ifade eden Özkan, "KKTC’nin hem Doğu Akdeniz’deki haklarını kullanabilmesi, hem de dünyada siyasi tanınırlığını arttırabilmesi için önünde çok önemli bir süreç mevcuttur. BM Genel Sekreterliği ile de koordinasyon içerisinde artık federasyon yerine iki devletli çözümün de BM nezdinde kabul edilmesi için çaba sarf edilmesi gerekmektedir." dedi.

 

DOĞU AKDENİZ'DE ENERJİ PAKTI KURULMALI

 

Doğu Akdeniz'de yeni dönemde Türkiye ile KKTC iş birliğinin artması gerektiğini belirten Özkan, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Doğu Akdeniz’de yeni bir enerji paktı oluşturulması elzem görünmektedir. Bu pakt içerisinde yer alacak KKTC’nin de artık Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adıyla egemenliğini devam ettirmesinde hiçbir sakınca olmadığı gibi, tam aksine Pakt içerisine girecek diğer ülkelerin de Kıbrıs Türk Cumhuriyetini siyasi olarak tanımasına fayda sağlayacak ve uzun vadede büyük kazançlar getirecektir."

 

"KIBRIS'IN BİR DAHA İÇERİDEN BÖLÜNMESİNE FIRSAT VERİLMEMELİ"

 

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak yoluna devam ederken karşısına çıkabilecek iç siyasi engelleri ve bürokratik engelleri aşabilmek adına Türkiye’de olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kıbrıs’ta da uygulanmalıdır. Bunun için hukuki alt yapı konusunda Türkiye gerekli desteği de sağlayacaktır. Kıbrıs’ın bir daha içeriden bölünmesine fırsat vermeyecek bütün adımlar hızlıca atılmalı ve Kıbrıs Türklerinin Türkiye’den sağlanabilecek ihtiyaçları giderilmeye devam edilmelidir."

 

Yeni Yorum