19 Nisan Cuma 2024

Yunan mahkemesi aşırı sağcı Altın Şafak üyelerine verilen hapis cezalarının derhal infazına hükmetti

Yunan mahkemesi aşırı sağcı Altın Şafak üyelerine verilen hapis cezalarının derhal infazına hükmetti

Yunanistan'da mahkeme, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin lideri ve milletvekillerinin hapis cezalarının derhal başlamasına hükmetti. Ülkenin siyasi tarihinin en önemli davalarından biri olan Altın Şafak duruşmasında mahkeme hapis cezalarının temyiz sürecinde de uygulanmasını kararlaştırdı.

 

Partinin neo-Nazi lideri Nikos Michaloliakos ve çok sayıda eski parti milletvekili, beş yıllık duruşma sürecinin ardından iki hafta önce suç örgütü yönetmekten 13'er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Savcılık ise karara itiraz hakları bulunan aşırı sağcı politikacıların temyiz sürecinin yıllar alabileceğini sebep göstererek bu süre boyunca mahkemeden serbest bırakılmalarını talep etmişti.

 

Nazi partisine göre modellendi

 

Mahkeme, Altın Şafak'ın, Michaloliakos liderliğinde Hitler'in Nazi partisini örnek alan ve askeri tarzda bir hiyerarşi kullanan bir suç örgütü olduğunu kabul etti.

 

Parti hakkındaki soruşturma, Altın Şafak üyeleri tarafından pusuya düşürülen ve ölümcül bir şekilde bıçaklanan solcu rapçi Pavlos Fyssas'ın 2013'te cinayete kurban gitmesi ile başlamıştı.

 

Fyssas'ın katili, eski kamyon şoförü Yiorgos Roupakias ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, parti üyelerinin evlerinde yapılan aramada çok sayıda silah ve Nazi hatıraları ortaya çıkmıştı.

 

Aşırı sağcı Altın Şafak, Yunanistan'ın on yıldır süren borç krizi sırasında kemer sıkma politikaları ve göçmen karşıtı öfkeden faydalanarak 2012 seçimlerinde parlamentoda 18 sandalye elde etmişti.

 

Kaynak: euronews

Yeni Yorum