16 Haziran Pazar 2024

Hugo Boss, Türkiye'deki üretim faaliyetini genişletme kararı aldı

Hugo Boss, Türkiye'deki üretim faaliyetini genişletme kararı aldı

Alman giyim devi Hugo Boss Türkiye'deki üretim faaliyetini genişletme kararı aldı. Bu kapsamda şirket İzmir'deki fabrikasında çalıştırılmak üzere bin personel alınacağını duyurdu.

 

Koronavirüs salgını sonrası tedarik zinciri sıkıntısı baş gösterirken, Avrupalı şirketlerin Türkiye'ye daha çok odaklandığı görülüyor.

 

Son açıklama Alman giyim şirketi Hugo Boss'tan geldi. İngiliz gazete Financial Times'a konuşan Hugo Boss CEO'su Daniel Grieder, şirketin ertelemeler ve yüksek maliyetler gören tedarik zincirini kısaltmak için İzmir'deki üretim faaliyetini genişlettiğini belirtti.

 

CEO Grieder, Hugo Boss’un İzmir fabrikasında yaklaşık bin işçi daha işe almak ve personeli üçte bir oranında artırmak istediğini söyledi.

Hugo Boss tesisteki makine teçhizat yatırımlarını da artırmayı planlıyor.

 

JAPON ŞİRKET TÜRKİYE'DE FABRİKA KURACAK

 

Öte yandan Japonya merkezli yarı iletken ticaret şirketi Kaga Electronics, Türkiye'de yeni bir fabrika kuracak ve baskılı devre kartı üretiminin bir kısmını Çin ve Güneydoğu Asya'dan buraya kaydıracak.

 

Şirket, halihazırda Düzce'deki tesisinde sözleşme bazlı olarak klima parçaları üretiyor ve tam kapasite ile çalışıyor. Yeni tesis, devre kartlarını üretecek ve müşteri istekleri doğrultusunda kartların üzeine parçaları burada monte edecek.

Japon Nikkei Asia gazetesinin haberine göre, yeni tesisin 2022'de devreye girmesi ve mevcut tesisle konsolide edilmesi bekleniyor. Kaga, Türkiye'nin stratejik konumundan yararlanmayı ve Ortadoğu ile Avrupa'dan gelen siparişleri artırmayı umuyor. Bu hamlenin, şirketin üretiminin yaşadığı tedarik zinciri kesintilerinin ciddi bir risk haline geldiği Asya'dan uzaklaşılmasına yardımcı olması bekleniyor. 

 

MÜŞTERİLER İSTEDİ, ŞİRKET HAREKETE GEÇTİ

 

Şirket kaynaklarına göre, milyonlarca dolarlık yatırımla üretim kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Şirket daha önce devre kartlarını Asya'da üretiyor ve müşterilere daha yakın bölgelerde parçaları monte ediyordu. Ancak Asya'da deniz taşımacılığı ve tedarik zinciri kesintileriyle karşılaşan müşteriler, Kaga'dan üretim hattını birleştirmesini ve tedarik süresinde öngörülebilirliği artırmasını istemişti.

 

Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına hitap eden birçok üreticiye ev sahipliği yapıyor. Kaga, otomobille ilgili parçalara ilişkin siparişleri de kazanmak için yeni üretim üssünden yararlanmayı umuyor. Kaga'nın Türkiye operasyonlarının satışları yaklaşık 1 milyar yen (8.7 milyon dolar) tutarında. Şirket, bu rakamı üç veya dört yıl içinde üç katına çıkarmayı umuyor.

Yeni Yorum