28 Şubat Çarşamba 2024

“Temmuzda Karadeniz'de deniz altına ilk borular döşenecek”

“Temmuzda Karadeniz'de deniz altına ilk borular döşenecek”

Bakan Dönmez, Karadeniz'deki doğalgazı karaya taşıyacak boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağın temmuz ayında yapılacağını bildirdi.

 

Karadeniz'de keşfi yapılan 540 milyar metreküplük doğalgazın çıkartılma çalışmaları devam ediyor. Sakarya Gaz Sahası’ndaki gazın deniz altına döşenerek borularla karaya çıkartılması için hazırlıklar başladı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 5. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'nde konuştu.

 

"Petrol ve doğalgaz arama çalışmaları devam ediyor"

 

Dönmez burada, petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının devam ettiğini ve 4'üncü sondaj gemisinin 2 ay sonra ilk sondajı için demir alacağını söyledi.

 

"Karadeniz'de keşfedilen gaz 2023'te kullanılacak"

 

Bakan Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen gazın 2023'te kullanılacağını söyledi ve gaz akış testlerinin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

 

"Borular 2 bin 200 metre su derinliğinden geçecek"

 

Bakan Fatih Dönmez, "(Karadeniz'de) Temmuzda boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağı yapacağız. Borular 2 bin 200 metre su derinliğinden geçecek." ifadelerini kullandı.

 

170 kilometrelik boru hattı

 

Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için 170 kilometrelik mesafeye boru hattı döşeneceği daha önce duyurulmuştu.

 

“Önümüzdeki yıl vatandaşlarımız Karadeniz gazıyla buluşacak”

 

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük Karadeniz gazının 2023 yılında milletimizle buluşması için masa başında ve sahada hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirten Bakanı Fatih Dönmez, “Ben de bizzat her ay sahaya giderek projemizi yerinde ekibimizle inceliyorum. Yarın da Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ile Filyos’ta olacağız. Sahadaki son gelişmeleri Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile birlikte yerinde inceleyeceğiz. Şu ana kadar her şey belirlediğimiz takvim çerçevesinde ilerliyor. İnşallah önümüzdeki yıl vatandaşlarımız Karadeniz gazıyla buluşacak. Karadeniz gazını mutfağında kullanacak. 

 

Geçtiğimiz aylarda tedarikine başladığımız su altı borularının temininde son aşamadayız. İnşallah gelecek ay gibi en geç bütün borular Filyos’a inmiş olacak. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Temmuz’da da boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağı vurmuş olacağız inşallah. Borular 2 bin 200 metre su derinliğinden geçecek ve toplamda da 170 kilometre uzunluğunda olacak. 

 

Türkali-1 ve Türkali-2 kuyularındaki akış testlerini tamamladık. Türkali-1’de günlük 1,7 milyon metreküp, Türkali-2’de günlük 2,6 milyon metreküplük gaz akışını yakaladık. Testlerimiz sonucu kuyu başına günlük ortalama 3 milyon metreküpe kadar çıkabileceğimizi gördük.” şeklinde konuştu.

 

“Dördüncü sondaj gemimiz şu an Mersin Taşucu’na demirlemiş durumda”

 

Bütün planlamalarımızı ile yerli gazımızı 2023’ün ilk çeyreğine yetiştirecek şekilde yaptıklarını belirten Bakan Dönmez, “3 gemimizle sürdürdüğümüz sondaj çalışmalarımıza geçtiğimiz hafta yeni bir gemi daha eklendi. Dördüncü sondaj gemimiz şu an Mersin Taşucu’na demirlemiş durumda. Burada 2 aylık bir bakım süreci olacak. Ve ardından ilk sondajı için demir alacak. Petrol ve doğalgazda hem artan talep hem de yükselen fiyatlar, maliyetler üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturuyor. Pandemi sonrası yaşanan hızlı toparlanmaya ilaveten küresel çapta yaşanan kuraklık ve Rusya-Ukrayna savaşı da doğalgaza olan talebin sıçramasına neden oldu. Bugün uluslararası piyasalarda referans fiyat olarak gösterilen TFF Dutch’da doğalgaz fiyatı bu yılın ilk 5 ayında ortalama 1.222 dolar seviyelerinde gerçekleşti. 2021 ortalaması ise 483 dolardı. Yani geçen seneye göre şu an iki kattan daha fazla bir artış söz konusu. Uzmanlar, fiyatların önümüzdeki yıl da yükseleceği yönünde projeksiyonlar yapmaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Yeni Yorum