13 Temmuz Cumartesi 2024

18 ilde PKK'nın 'hücre' yapılanmasına operasyon: 90'a yakın gözaltı var

18 ilde PKK'nın 'hücre' yapılanmasına operasyon: 90'a yakın gözaltı var

MİT ve Emniyet, terör örgütü PKK/YPG'nin hücre yapılanmasına yönelik 18 ilde eş zamanlı operasyon başlattı. 'Uyuyan Hücre' operasyonunda 90'a yakın şüpheli gözaltına alındı.

 

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), bölücü terör örgütünün istihbarat yapılanmasının Türkiye ayağının tespiti ve çökertilmesine yönelik yaklaşık 10 aydır Kuzey Irak, Suriye ve Türkiye içerisinde titiz bir çalışma yürüttüğü öğrenildi.

 

Saha ajanlarının örgütün istihbarat yapılarına sızması neticesinde örgütle çalıştığı tespit edilen şüpheliler, yakın takibe alındı ve eş zamanlı operasyon başlatılması amacıyla emniyet birimleri ile koordinasyon sağlandı. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından operasyon için hareket geçildi.

 

18 ilde eş zamanlı operasyon

 

Şanlıurfa merkezli, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Mersin, Denizli, Konya, Kayseri, Batman, Isparta, Balıkesir, Şırnak, Kocaeli ve Amasya'da eş zamanlı olarak başlatılan 'Uyuyan Hücre' operasyonu kapsamında şu ana kadar 90'a yakın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Operasyonun taktik düzey ile birlikte, Suriye'deki örgütün istihbarat yapılanmasının, Türkiye'de uyuyan hücre şeklinde faaliyet yürüten ağının yaklaşan yerel seçimler öncesinde çökertilmesi hedefleniyor.

Yeni Yorum