13 Temmuz Cumartesi 2024

6'lı masayı kaybetme korkusu sardı! "Erdoğan aday olamaz"

6'lı masayı kaybetme korkusu sardı! "Erdoğan aday olamaz"

11'inci kez bir araya gelen 6'lı masa, ortak aday konusunda yine anlaşamadı. Yaklaşık 8 saat boyunca toplantı yapan 6'lı masa liderleri, ortak aday belirleyemeyince "Erdoğan aday olamaz" iddiasını ortaya attı. Bu karar, "Erdoğan'a bir kez daha yenilme korkusu mu sardı?" sorusunu akıllara getirdi. 

Aylardır kamuoyunu boş gündemlerle oyalayan altılı masanın son toplantısında da adayın netleşmemesi kördüğüm görüntüsünü perçinledi.

Seçime yaklaşık 3 ay kala kamuoyu aday ismi, somut yol haritası ve projeler beklerken altılı masanın "Cumhurbaşkanı Erdoğan aday olmasın" söylemiyle sınırlı kalması "Erdoğan'a bir kez daha yenilme korkusu" olarak yorumlandı.

"ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI ÖNÜNDE ENGEL VAR MI?"

2017 Anayasa Değişikliği öncesinde gerçekleşen 2014 seçimleri, eski sisteme göre yapıldı.

Yürütme yetkisinin Cumhurbaşkanı'nda olmadığı ve Yürütmenin başında Başbakan'ın olduğu dönemde yapılan seçimler, parlamenter hükümet sistemi içinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde seçilen Cumhurbaşkanı'nın sembolik yetkileri vardı.

2017 yılında gerçekleşen Anayasa Değişikliği'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümet sistemi değişti.

Başbakanlık'ın kaldırılmasıyla yürütme organının başı, Cumhurbaşkanı oldu.

Cumhurbaşkanı seçimine ve adaylığına ilişkin esi yasalar yürürlükten kaldırılarak, yeni hükümler getirildi.

Cumhurbaşkanı'nın görev tanımı ve anayasal statüsünün değiştiği 2017 Anayasa Değişikliği'ne göre, bir kişi 2 kez Cumhurbaşkanı seçilebilir hale geldi.

Yani, yeni sistemle yapılan ilk seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı, bundan sonraki seçimlerde de bir kez daha seçilebilir hale geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN 2023 ADAYLIĞI

24 Haziran 2018'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi.

Dolayısıyla "iki dönem şartı" 24 Haziran 2018 seçimleri ile başlamış oldu.

Başkan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki 2. dönemi, kazandığı takdirde 2023 seçimlerinden sonra başlamış olacak.

 

 

Yeni Yorum