14 Temmuz Pazar 2024

ABD, Beyoğlu'nu adres göstermişti! Belediye Başkanı Yıldız'dan tepki: Sadece ikaz olmadığı açık!

ABD, Beyoğlu'nu adres göstermişti! Belediye Başkanı Yıldız'dan tepki: Sadece ikaz olmadığı açık!

ABD'nin Beyoğlu'nu hedef göstererek "terör uyarısı" yaptığı açıklamasına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız tepki gösterdi. Yıldız, "Galata’nın, Taksim’in, İstiklal’in adının açıkça belirtilmesi talihsizliktir. İkinci kez yayınladıkları metinde amacın sadece ikaz olmadığı açıktır." dedi.

 

İsveç'te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakıldığı provokasyona tepkiler devam ederken, ABD'den de tepki çeken bir açıklama geldi. 

 

ABD: ÖZELLİKLE BEYOĞLU'NA GİTMEYİN

 

Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına seyahat uyarısı yapan ABD Büyükelçiliği, "terör saldırıları olabileceğine" dikkati çekti ve "Galata, Taksim ve İstiklal konumlarından uzak durma" çağrısında bulundu. Büyükelçiliğin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

 

"ABD hükümeti vatandaşlarını, teröristlerin İstanbul'daki kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara ya da özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri olmak üzere Batılıların sıkça gittiği diğer yerlere yönelik olası misilleme saldırılarına karşı uyarmaktadır. Türk makamları bu konuyu soruşturmaktadır. Bu mesaj, Avrupa'daki Kuran yakma olaylarına ilişkin 27 Ocak 2023 tarihli güvenlik uyarısını güncellemektedir.”

 

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI YILDIZ'DAN TEPKİ

 

ABD'nin hedef gösteren açıklamasına, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız cevap verdi. "Büyükelçiliğin Beyoğlu'nu açıkça adres göstererek terör saldırısı açıklamasını yapmasını kabul etmiyoruz" diyen Yıldız, şu ifadeleri kullandı: 

 

"ABD Büyükelçiliği’nin Beyoğlu’nu açıkça adres göstererek terör saldırısı açıklaması yapmasını kabul etmiyoruz, reddediyoruz. İsveç’te, Danimarka’da, Hollanda’da yaşanan skandal olayın ardından ikinci kez yayınladıkları metinde amacın sadece ikaz olmadığı açıktır. Terörün ve teröristin oluşturmak istediği korku iklimi, bu adımlarla terörden önce oluşturulmakta ve faydadan çok zarar vermektedir.

 

Beyoğlu’nda tüm inançlar yüz yıllardır barış içinde bir arada yaşamaktadır. Her bir cami, her bir kilise, her bir sinagog ve her bir ibadet merkezi, İsveç’te, ABD’de, Avrupa’da gösterilmeyen saygıyla ve hoşgörüyle farklı inançlardaki vatandaşlarımızın hizmetindedir. 

 

Teröristin oluşturmak istediği algıya, bir devletin büyükelçiliğinin farklı bir yöntemle fırsat sunması; bu yapılırken Galata’nın, Taksim’in, İstiklal’in adının açıkça belirtilmesi talihsizliktir.

 

ABD Büyükelçiliği’ni Türkiye’nin imajını zedelemeye yönelik adımlardan vazgeçmeye, dini inançlara saygısızılık yapan merkezleri lanetlemeye davet ediyorum. Beyoğlumuz’da gerçekleşen son terör saldırısında yakalanan YPG’li teröristin örgütünün, kimin askerleri tarafından eğitildiğini tüm dünya milletleri bilmektedir. Vatandaşlarına bir ikaz yayınlayacaklarsa teröristi besleyen, eğiten devletlere karşı yayınlayabilirler!"

Yeni Yorum