28 Mayıs Salı 2024

ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip oldu: “Tüm finansmanı sağlayacak güçteyiz"

ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip oldu: “Tüm finansmanı sağlayacak güçteyiz"

ABD’li fon şirketi Money Maker Management, Türkiye’de ofis açtı. Ülkedeki tüm büyük projeler ve altyapı projeler ile ilgilendiklerini  belirten şirket yetkilileri, Kanal İstanbul projesine de talip olduklarını ve tüm finansmanı sağlayabilecek güçte olduklarını vurguladı. Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in aktardığına göre, CEO George Ghorayeb, Türkiye’ye İzmir’deki uluslararası bir şirketin altyapı projesini fonlamak için geldiklerini açıkladı.

 

Türkiye’ye geldiklerinde buradaki büyük projelerden etkilendiklerini ve ofis açma kararı aldıklarını açıklayan Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi de Kanal İstanbul projesi ile de yakından ilgilendiklerini söyledi.

 

Rashkidi, “Türkiye’de devlet destekli her türlü projeye talibiz.100 milyon doların altındaki projelerle zaten ilgilenmiyoruz. Daha çok mega projeler ilgimizi çekiyor. Devlet destekli altyapı, inşaat, baraj, köprü ve otoyol projelerinin yanı sıra Kanal İstanbul da ilgi alanımızda. Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz” dedi.

 

"Politik boyutlarıyla ilgilenmiyoruz"

 

Rashkidi, Kanal İstanbul’un Türkiye ekonomisine büyük ivme katacak, Türkiye’yi önemli bir noktaya taşıyacak stratejik bir proje olduğunu söyledi, ÇED raporu onaylanan Kanal İstanbul’un politik ve çevresel boyutları ile ilgilenmediklerini ifade etti.

 

Danışmanlık dahil önden hiçbir ücreti dahi almadıklarını belirten Rashkidi, ilk geri ödemeyi ise proje tamamlandıktan sonra aldıklarını vurguladı.

 

"Düşük faizle çalışıyoruz"

 

Rashkidi, çok düşük faizlerle çalıştıklarının da altını çizdi. Şirket yetkilileri, Kanal İstanbul konusunda hükümetle görüşüp görüşmedikleri sorusunu ise şirketin gizlilik politikaları gereği açıklayamayacaklarını söyledi.

Yeni Yorum