13 Temmuz Cumartesi 2024

AFAD'a çirkin iftira! 'Yaşam belirtisi varken enkaz kaldırıldı" yalanının aslı ortaya çıktı!

AFAD'a çirkin iftira! 'Yaşam belirtisi varken enkaz kaldırıldı" yalanının aslı ortaya çıktı!

Hatay'da, Günay Apartmanı’nın enkazında yaşam izi bulunduğu halde enkaz kaldırma çalışmalarının başladığı iddia edildi. Ancak ekiplerden yapılan açıklamalarda enkazın incelendiği ancak yaşam belirtisi alınmadığı açıklandı.

 

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremle ilgili sosyal medyada provokatif içerikli pek çok video paylaşıldı.

 

Bunlardan biri de Hatay'ın İskenderun İlçesine bağlı Çay Mahallesi’nde bulunan Günay Apartmanı’nda yaşam izi bulunduğu halde enkaz temizleme çalışmalarının başladığı iddiası sosyal medyada çok konuşuldu.

Ancak olayın perde arkası ortaya çıktı. 

 

"YAŞAM BELİRTİSİ DEĞİL, BUZDOLABININ SESİYDİ"

 

TAP ekibinden Can Sözen, TAP Başkanı Rezzak Elazat ve sahada faaliyet gösteren güvenlik güçleri, Teyit Hattı'na konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Sözen, başka bir enkazda çalışırken Günay Apartmanı’nda ses duyulduğu iddiasıyla bölgeye geldiklerini burada hem köpekle, hem cihazla hem de sesle arama yaptıklarını, aramanın ardından içeriye girerek keşif yaptıklarını belirtirken içeride bir yaşam belirtisiyle karşılaşmadıklarını, sesin de kiriş altında ezilen bir buzdolabından çıktığını söyledi:

"Biz başka bir enkazda çalışırken Günay Apartmanı’nda ses olduğu iddiasıyla bölgeye gönderildik. AFAD buraya köpek getirdi, köpekle arama yaptık. sesli dinlememizi yaptık ve cihazımız ile incelememizi yaptık. Daha önceden buradan ses geldiğine dair iddialar vardı. Bizim ekibimiz de bu sesi duydu fakat bir canlı emaresi, yaşam belirtisi yoktu. Bizler STK’yız ve AFAD’ın akreditasyonuna tabiyiz diğer tüm arama kurtarma ekiplerinin olduğu gibi. İçerideki hole kadar temizlik yapıp koridor açmamızı istediler. Çok riski bir bölgeydi burası. Çalışmalar bundan sonra ilerleyecekti. Ben 4-5 kişilik ekibim ile birlikte burada çalışma yapacağımı açıkladım. Buradaki arkadaşlar enkaz üstündeyken içeri girdik. Fakat burada videoyu yayımlayan kişiler bir kurtarma ekibi ya da STK değillermiş. Benim görevim enkaz alanından sivillerin uzaklaştırılmasını da içeriyor. Bunları da saha dışına alınca bu videoyu çekip paylaştılar. Tüm ekibimle birlikte bu görevi tamamladık ve kurtarma keşif çalışması için içeriye yol açtık, içeri kadar girdik, çalışmamızı burada da sürdürdük. Hole kadar açtık. Buradan  bir ses geliyordu içerdeyken de. Bir buzdolabı yıkım nedeniyle kirişin altında kalmış ve ezildiği için birkaç saniyede bir ondan ses çıkıyordu."

Sözen ayrıca içeride yapılan faaliyetler ile ilgili enkaz altında çekilen fotoğrafları paylaştı.

Yeni Yorum