24 Temmuz Çarşamba 2024

Afgan mülteci Karimi, ürettiği robotla göçmenlerin kapasitesini göstermek istiyor

Afgan mülteci Karimi, ürettiği robotla göçmenlerin kapasitesini göstermek istiyor

Afganistan'dan Yunanistan'a 5 yıl önce gelen Saidullah Karimi, bir yandan hayata tutunmaya çalışırken, bir yandan da kendi imkanlarıyla ürettiği mini robotla diğer mültecilere ilham kaynağı oluyor.

 

Karimi, fizyoterapist eşi Shaista Karimi, 11, 14, 22 ve 23 yaşlarındaki dört çocuğu ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaşıyor.

 

Karimi, mültecilere fırsat verildiğinde neler başarabileceklerini, topluma nasıl faydalı olabileceklerini göstermek adına "Atina" ismini verdiği robotu yapmaya karar verdiğini anlattı.

 

Afganistan'da 20 yılı aşkın bir süre ortopedi teknisyeni olarak çalışan Karimi, ailesinin geçimini sağlamak için bir sivil toplum kuruluşunda (STK) çevirmen olarak görev yaptığını ancak yıllarca alın teri döktüğü mesleğiyle bağlarını da koruduğunu kaydetti.

 

Karimi, Atina'ya ilk geldiği günlerde yaşadığı sıkıntılara ilişkin, "Çok can sıkıcı zamanlar geçirdim. Burada özellikle mülteciler için ekonomi iyi değil. Çünkü biz dili bilmiyoruz. Ben de kendi mesleğimi icra edebileceğim bir ortopedi atölyesi aradım ancak maalesef bulamadım." ifadelerini kullandı.

 

"MÜLTECİLERİN KAPASİTELERİNİ GÖRMELERİNİ İSTEDİM"

 

Sarf ettiği çabanın sadece kendi ayakları üzerinde durmak için olmadığını, hem insanların akıllarındaki mülteci imajını değiştirmek hem de mültecilere ilham ve cesaret vermek için olduğunu belirten Karimi, "Üzüldüğümde, iş bulamadığımda, bazı ortopedi atölyelerinde iş aradığımda, bana güldüler, benimle çalışmak istemediler. Belki ekonomik nedenlerledir, ya da başka sebepleri vardır, bilemiyorum. Ancak evde üzüldüğümde, onlara mültecilerin kapasitelerini göstermek istedim." diye konuştu.

Yeni Yorum