05 Temmuz Salı 2022

Aykırı’dan “İran sınırından Türkiye’ye kaçak geçiş” yalanı

Aykırı’dan “İran sınırından Türkiye’ye kaçak geçiş” yalanı

Aykırı isimli haber sitesinin, Ruşen Takva isimli yerel gazeteciye dayandırdığı görüntülerle, İran sınırından Türkiye’ye kaçak geçişlerin olduğunu iddia ettiği içeriğin; eksi ve yalan olduğu ortaya çıktı.

 

Son dönemlerde Türkiye’de ‘tık’ almak ve aldığı tıklanmalarla dijital pazarlamasını yapmak isteyen pek çok haber sitesi ve sosyal medya hesabı mültecilerle ilgili yalan içerikler üretmeye devam ediyor.

Youtube ve TikTok başta olmak üzere Afgan profillerinde video arayan, buldukları videoyu kendilerine göre montajlayıp yorumlayarak paylaşan tıklanma peşindeki hesaplar, başta Ümit Özdağ ve Sinan Oğan olmak üzere siyasiler tarafından da desteklenince amaçlarına ulaşmış oluyor.

ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALIYORLAR

 

Daha önce “Afganlar Antalya’da plaja Afgan bayrağı astı, Afganlar İran sınırından merdiven dayayıp geçti” haberleri yüzünden özür dilemek zorunda kalan bazı sosyal medya hesapları bugün de “Afgan Çete Türkiye’de Ev Bastı” başlığıyla yeni bir video servis etti.

Aykırı’nın Ruşen Takva isimli yerel gazeteciye dayandırdığı görüntülerin eskiye ait olduğu ve İran sınır hattından Türkiye’ye böyle bir geçiş olmadığı anlaşıldı.

 

SIZMA VARSA DA YAKALANIYOR

 

Öte yandan, Van’da göçmen kaçakçılarına yönelik çalışma yürüten İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Gevaş ilçesinde 174 düzensiz göçmeni yakaladığı ve sınır dışı etmek için Göç İdaresi Başkanlığı’na teslim ettiği basına yansımıştı.

Yeni Yorum