25 Haziran Salı 2024

Cemevlerine saldırı soruşturması... Bakan Soylu: Biz buradaki çapağı bulacağız

Cemevlerine saldırı soruşturması... Bakan Soylu: Biz buradaki çapağı bulacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da cemevlerine yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Soylu, "Ben 10 yıldır Ankara'dayım. 10 yılda Ankara'da 1 saatte 3 adrese gidemem. Soruşturma devam ediyor ve biz buradaki çapağı bulacağız" dedi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) gerçekleştirilen ‘AFAD Acil Durum Kurulu 2022 Yılı 1. Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. “KPSS iddialarıyla ilgili Devlet Denetleme Kurulu (DDK) suç duyurusunda bulundu. Soruşturmadaki son durum nedir?” sorusu üzerine Bakan Soylu, “Devlet Denetleme Kurulu, Yükseköğretim Kurumu, ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla da Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Devlet işinin başında” cevabını verdi.

 

“YARGI, BİR TUTUKLAMA, İKİ DE EV HAPSİ KARARI VERDİ”

Bakan Soylu, “Cemevlerine saldırılarıyla ilgili yeni bir gözaltı var mı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:
“Bulunduğu illerde değil Ankara'da bu saldırıyı yapabilme planı ve bütün bunlarla birlikte oluşturulmak istenen bir provokasyon var. Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum. Bu tip olaylarda kendisini hep deliliğe veren ortaya çıkıyor. Ben 10 yıldır Ankara'da yaşıyorum ama bu üç adrese bir saatte gidemem. Nasıl oluyor da bu İzmir'den Eskişehir'e geçiyor ve Ankara'ya geçip bunu yapıyor. Bu eski Türkiye'nin ayak izleri. Yargı, bir tutuklama, iki de ev hapsi kararı verdi. Bu soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Soruşturma devam ediyor ve biz buradaki çapağı bulacağız.”

 

CEMEVLERİNE SALDIRI SORUŞTURMASINDA BİR KİŞİ TUTUKLANDI

 

Ankara'da cemevlerine saldırı soruşturmasında gözaltına alınan 3 şüpheliden Ahmet Ozan K. tutuklanırken diğer 2 şüpheli ev hapsi adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

 

45 DAKİKADA 3 SALDIRI

 

Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde geçtiğimiz cumartesi günü 45 dakika içinde 3 cemevine saldırı düzenlenmişti. Saldırıdan sonra harekete geçen Ankara Emniyeti terör, istihbarat ve asayiş ekipleri, ortak çalışma başlatmıştı. Yapılan detaylı çalışmanın ardından görüntüsüne ulaşılan saldırganın kullandığı araçla olay yerinden ayrıldığı belirlenmişti. Aracıyla Eskişehir’e kaçmak isteyen saldırgan Ahmet Ozan K., Ankara’ya 70 kilometre uzaklıkta yolda yakalanmıştı.

Yeni Yorum