14 Temmuz Pazar 2024

CHP'nin 'İmar Affı' algısı elinde patladı!

CHP'nin 'İmar Affı' algısı elinde patladı!

Deprem felaketi sonrası CHP'nin ve CHP'nin beslediği medyanın yaptığı 'İmar Affı' algısının içi boş çıktı. İmar barışını eleştiren CHP'nin geçmişte birçok kez İmar barışı vaadinde bulunduğu belirlendi.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrası 10 ilimizde büyük yıkımlar yaşandı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin de yaralandığı depremler sonrası CHP ve fonlu medyasının 'İmar Affı' üzerinden yürüttüğü algı çöktü. Depremde binaların yıkılmasını İmar Barışı düzenlemesiyle ilişkilendiren CHP'nin geçmişte imar affını seçim vaadi olarak yaptığı ve süresinin uzatılmasını talep ettiği ortaya çıktı. 2018 yılında getirilen imar affına CHP'li 8 vekilin de kabul oyu verdiği belirlendi. 

CHP'DEN İMAR AFFI VAADİ

Deprem sonrası CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin MYK toplantısını düzenlediği Hatay’da, imar aflarını eleştirerek “Ne yapıldı? Bol miktarda imar afları çıktı. İnsanların oturdukları konutu insanlara mezar ettiler bir de üstüne para aldılar” açıklamasında bulundu.

Ancak CHP'nin 2018 yılında “Milletimiz İçin Geliyoruz” sloganıyla yola çıktığı seçimlerinde en önemli vaatlerinden birinin 'İmar Affı' olduğu belirlendi. CHP 264 sayfalık 2018 yılı seçim bildirgesinde ruhsatsız yapıları yasal statüye kavuşturulacağını belirtmişti. 

CHP 2018 Seçim Bildirgesi’nde ‘imar affı’ bölümündeki vaatlerini şöyle sıralamıştı:

2/B arazisinde binası olan yurttaşlarımızın mağduriyetlerini gidereceğiz.

2981 Sayılı İmar Affı Kanunu’na göre Tapu Tahsis Belgesi’ni henüz almamış yurttaşlarımıza bir yıl içerisinde tapularını vereceğiz.

Ruhsatsız yapıları yasal statüye kavuşturacağız.

Son beş yıl içerisinde mesken olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara bir defaya mahsus olmak üzere imar affı getirecek, ruhsatsız binalara ruhsat vereceğiz

Bu yapılarda ikamet eden yurttaşlarımızın başta belediye hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerinden eksiksiz şekilde yararlanmasını sağlayacağız.

CHP'Lİ PEKŞEN 2015'DE VAAT ETMİŞTİ

CHP'nin 2018'deki imar affı vaadi de ilk seçim vaadi değil. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 6 Ekim 2015 yılında CHP'nin iktidar olması durumunda imar affı getireceğini açıklamıştı. Pekşen, "Türkiye’de son 5 yıl içinde mesken olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara bir defaya mahsus olmak üzere imar affı getirerek ruhsatsız binalara ruhsat vereceğiz" demişti. 

'İMAR AFFI'NA CHP'Lİ VEKİLLER KABUL OYU VERDİ

CHP'li isimlerin 'İmar Affı' eleştirilerinde büyük bir tezatta belirlendi. CHP'li isimlerin eleştirdiği 'İmar Affı'na, CHP'li milletvekillerinin de 'Kabul' oyu verdiği ortaya çıktı. TBMM’nin 10 Mayıs 2018 tarihli 98. birleşimi ile ilgili tutanaklarda bu birleşime meclisteki toplam 537 milletvekilinden 223’ünün katıldığı, 5 milletvekilinin ret, 217 milletvekilinin de kabul oyu verdiği görüldü. Kabul oyu verenlerden 8'inin CHP'li milletvekilleri olduğu öğrenildi. 

İmar Affı için kabul oyu veren CHP'li vekillerin listesi ise şu şekilde;

CHP Bursa milletvekili Lale Karabıyık

CHP Mersin milletvekili Hüseyin Çamak

CHP İstanbul milletvekili Sibel Özdemir

CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş

CHP İzmir milletvekili Musa Çam

CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç

CHP Samsun milletvekili Hayati Tekin

CHP Tokat milletvekili Kadim Durmaz

Yeni Yorum