02 Aralık Cumartesi 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 19 yılda verdiğimiz tüm sözleri tuttuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 19 yılda verdiğimiz tüm sözleri tuttuk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Açılışını yaptığımız Sinop Ayancık Terminal Köprüsü'nün şehrimize ilçemize ve siz kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Ağustos'ta meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Sel felaketinden sonra yaptığımız ziyaretlerde milletimize yıkılanın yerine daha güzelini çok daha sağlamını yapacağımıza dair söz vermiştik. İşte bugün Sinop'ta bu sözümüzü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz" açıklamasında bulundu

Erdoğan, Sinop Ayancık Terminal Köprüsü açılışında açıklamalarda bulundu. 

 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

 

Açılışını yaptığımız Sinop Ayancık terminal köprüsünün şehrimize ilçemize ve siz kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Ağustosta meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.

Bu sene dünyanın farklı yerlerinde olduğu gibi ülkemizde de yıkımlara can ve mal kayıplarına neden oldu. Bir taraftan koronavirüsle mücadelemizi sürdürürken diğer yandan sel deprem ve yangınla mücadele ettik.

 

Avrupa ve Amerika'dan çok daha hızlı çok daha etkili şekilde insanımızın imdadına koştuk. Tüm imkanlarımızla felaketin ilk anından itibaren afetzede kardeşlerimizin yanında olduk.

 

Yaraların sarılması zararların tazmini ve afet bölgelerinin yeniden ayağa kalkması için gereken çabayı gösterdik.

 

Sel felaketinden sonra yaptığımız ziyaretlerde milletimize yıkılanın yerine daha güzelini çok daha sağlamını yapacağımıza dair söz vermiştik. İşte bugün Sinop'ta bu sözümüzü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

 

11 Ağustos'ta yaşanan selde ilimizdeki 564 kilometre uzunluğundaki yol ağımızın 54 kilometresinde hasar oluşmuştu. Ayancık-Türkeli arasındaki İkisu Köprüsü ile Ayancık merkezinde bulunan terminal ve Şevki Şentürk Köprüleri de yıkılmıştı.

 

Bu tablo karşısında yol açma çalışmaları için 195 adet iş makinesi ve 219 personeli bölgeye sevk ettik. Geçici köprüler yapmak suretiyle tüm güzergahlarda tahribatları gidererek ilimiz genelinde güvenli ulaşım yapılabilmesini sağladık.

Ardından İkisu-Ayancık arası, Türkeli-Ayancık arası, Yenikonak-Erfelek arası, Ayancık-Yenikonak arasında oluşan sel felaketinin giderilmesi için yapım ihalelerini gerçekleştirerek çalışmaları yaptık.

 

4 açıklıklı 110 metrelik terminal köprüsünü 80 gün gibi rekor sürede tamamladık. Bugün açılışa hazır hale getirdik.

 

Selde yıkılan diğer 2 köprümüzün de inşasını inşallah sırasıyla Aralık ve Mart aylarında bitirmeyi hedefliyoruz. Diğer projelerimizi de yakından takip ediyoruz. Son 19 yılda millete verdiği tüm sözleri tutan bir kadro olarak bundan sonra da insanımıza mahcup olmayacağız.

 

Başkaları ülkenin felaketinden çıkar devşirirken biz Sinop'la beraber 81 vilayetimizin tamamı için çalışmayı sürdüreceğiz. Sizlerden felaket tellallarına kulak asmadan hükümetimize ve devletimize güvenmeye devam etmenizi istiyorum.

 

Bugüne kadar nasıl sırt sırta vererek nice badireyi aştıysak, inşallah bugün de üstesinden hep birlikte geleceğiz. Rabbim bizleri her türlü beladan korusun diyorum. Açılışını yaptığımız terminal köprüsünün bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.

Yeni Yorum