22 Nisan Pazartesi 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk değerlendirme: 31 Mart bitiş değil, dönüm noktasıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk değerlendirme: 31 Mart bitiş değil, dönüm noktasıdır

31 Mart mahalli idareler seçiminde sandıkların büyük bölümü açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının netleşmeye başlaması sonrası açıklamada bulundu. Erdoğan, konuşmasında "Millet uyarısını ve takdirini sandık aracılığı ile yapar. Dik duracağız dikleşmeyeceğiz. 31 Mart bizim için bir bitiş değil bir dönüm noktasıdır. 31 Mart seçimlerinde de Türk milleti yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırdı. Bu seçimin galibi demokrasimizdir, milli iradedir, 85 milyonun tamamıdır." dedi.

 

61 milyon 441 bin seçmen bugün mahalli idarelerin yönetiminin belirlenmesi için sandık başına gitti. Saat 17.00'de başlayan oy sayma işleminde sandıkların büyük bölümü açıldı. Seçim sonuçları da netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da balkon konuşması yaptı.

 

Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Sevgili Ankaralılar, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle muhabbetle selamlıyorum. Şahsıma sizler gibi vefakar yol arkadaşları veren rabbime hamdediyorum.

 

Tüm Müslümanların Ramazanı Şerif'ini tebrik ediyorum. Gazzeli kardeşlerimizin mevlam yar ve yardımcısı olsun. 31 Mart seçimlerini demokrasimize yakışan olgunlukla tamamladık. 

 

Seçim atmosferine gölge düşürecek hadise yaşanmadı. Doğu ve Güneydoğu'da bölücü örgütün kölelerinin vatandaşa baskı ve hakaretine şahit olduk. Vatandaşımızın sağ duyusu sayesinde Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispat etti. Seçimler demokrasilerin en kritik günleridir. Millet sözünü sandık yolu ile söyler. Millet uyarısını ve takdirini sandık aracılığı ile yapar.

 

MİLLET, MESAJINI SANDIK VESİLESİ İLE SİYASETÇİLERE ULAŞTIRDI

 

Dik duracağız dikleşmeyeceğiz. 31 Mart bizim için bir bitiş değil bir dönüm noktasıdır. 31 Mart seçimlerinde de Türk milleti yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırdı. Bu seçimin galibi demokrasimizdir, milli iradedir, 85 milyonun tamamıdır. Seçimde kazanan adaylardan önce milletimiz olmuştur. Uğruna ağı bedeller ödediğimiz demokrasimiz olmuştur. Sandığın gücüne güç katan herkes kazanmıştır.

 

Bu yolu beraber yürüyeceğiz. Burada siyasi parti fark etmeksizin tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Mesai harcayan seçim kurullarımıza, görevlilerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Siz kardeşlerime ayrıca şükranlarımı ifade ediyorum. 

 

Belki de sahura kadar evde dertleşeceksiniz, sahurla beraber yarın okullar tatil. Yola devam edeceğiz. Sonuçların şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. 31 Mart seçimleri 18. sandık imtihanımız oldu. Hep başararak geldik, bundan sonra da başararak yola devam edeceğiz.

 

UMDUĞUMUZ SONUCU ALAMADIK

 

Ben sizlere inanıyorum ve bu yolda kazanarak devam edeceğiz. 14-28 Mayıs seçimlerinden 9 ay sonra yerel seçimde umduğumuz sonucu alamadık. Bu seçim sınavına da yoğun hazırlandık. AK Parti kadroları gece gündüz demeden sahadaydı. Uyum içinde, özveri ile çalıştık. Biz de son 2 aylık dönemde 52 farklı şehrimizi ziyaret ettik. Oralarda mitingler yaptık. 

 

Halkımızla bütünleştik, kucaklaştık. Millet son sözünü söyledi. Her olanda bir hayır vardır.

Son 2 ayı dolu dolu geçirmeye gayret ettik. Tüm milletimize teşekkür ediyorum.

 

Cumhur İttifakı'nda beraber hareket ettiğimiz sayın Bahçeli'ye, tüm MHP'li kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. İttifakımıza desteğini beyan eden diğer siyasi parti genel başkanlarına minnettarlığımı ifade ediyorum. Biz siyasi hayatımız boyunca milletle yol yürümüş bir kadroyuz.

 

Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Şimdiye kadar milletimizin takdirini baş tacı etmekten, kabul etmekten, milletin iradesine boyun eğmekten geri durmadık. Başkanları, muhtarları, azaları ayrı ayrı kutluyorum. 

 

31 MART NETİCELERİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ, ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPACAĞIZ

 

Tüm yöneticilere şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde destekleyeceğiz. Millet kararını vermiştir. YSK önümüzdeki günlerde kesin sonucu açıklayacaktır. Biz de partimizin organlarında 31 mart neticelerini değerlendireceğiz, özeleştirimizi cesaretle yapacağız. Sandık sonuçları bize irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Yerel bazlı bu gerilemenin nedenini masaya yatıracağız. 

 

Sorunları tespit edip gerekli müdahalelerde bulunacağız.

 

MESULİYETİMİZİN FARKINDAYIZ

 

Unutmayın; kaderin üstünde bir kader vardır. Hiçbir suretle milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz. Milletle inatlaşmaktan uzak duracağız. En objektif şekilde akıl ve vicdan terazimizde tartarak adımlarımızı atacağız. Seçim maratonu bugün tamamlandı. Seçim defterinin bugün itibariyle kapanması bile kazançtır. 4 yılda fazla süre vardır. Milletin vaktini çalacak tartışmalarla bu dönemi heba edemeyiz. Mesuliyetlerimizin farkındayız. Deprem bölgesinin ihyası, ekonomik sıkıntılar ve acil meselelere daha fazla eğileceğiz. 12. kalkınma planımızı bugüne kadar kararlılıkla uyguladık.

 

FETÖ'NÜN SON KALINTILARINI TEMİZLEYECEĞİZ

 

Ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek popülist adımlardan uzak duracağız. Enflasyon başta olmak üzere ekonomi programımızın sonuçlarını yılın ikinci yarısında görmeye başlayacağız. Başarılı operasyonlarımızla bölücü örgüte ölümcül darbeyi mutlaka indireceğiz. Güney sınırlarımızın ötesinde teröristan kurulmasın izin vermeyeceğiz. 

 

FETÖ'nün son kalıntılarını temizleyeceğiz. 

 

Türkiye'nin uluslararası rolünü, anahtar konumunu güçlendirecek hamleleri devam ettireceğiz.

 

Tüm Türkiye'ye söz veriyoruz. 85 milyonun refahını, güvenliğini artırmak için dinlenmeden koşturacağız. Bugüne kadar olduğu gibi eser ve hizmet siyasetimizle farkımız ortaya koyacağız. 

 

Gerçek belediyecilik vizyonumuzu başarıyla hayata geçireceğiz. Çok daha güçlü bir şekilde gönülleri fethetmenin yollarını arayacağız. Bugün bir kez daha durmak yok yola devam diyoruz.

Yeni Yorum