06 Ekim Perşembe 2022

Cumhuriyet’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yüce Divan tehdidi

Cumhuriyet’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yüce Divan tehdidi

Cumhuriyet Gazetesi avukatlar üzerinden hazırladığı haberinde İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı “Bu örgüt propagandasıdır. Erdoğan Yüce Divan’a gönderilmeli” şeklinde tehdit etti.

 

Cumhuriyet gazetesi avukatlar üzerinden hazırladığı haberiyle siyasete ve hukuka yön vermeye çalıştı.

 

Gazete haberinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsmailağa Cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenaze namazına katılmasını 'Tekke ve Zaviyelerin kapatılması kanuna' bağlayarak Erdoğan'ın skandal bir şekilde suç işlediği hükmüne varıldı. 

 

Avukat Doğan Erkan, Turgut Kazan ve Sabih Kanadoğlu'nun görüşleri üzerinden 'Yüce Divan' naraları atan Cumhuriyet haberinde: “Bu yapılar, yasadışıdır. Tarikat liderinin açıklandığı yerde olmak da örgüt propagandasıdır. Meclis’te, cumhurbaşkanına örgüt propagandasından soruşturma başlatılmalı, Yüce Divan’a gönderilmeli” ve "Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “‘Laiklik tehlike altında değildir’ diyenlere küpe olsun” tepkisini gösterirken  hukukçu Turgut Kazan da “Cumhuriyetin temellerine dinamit yerleştiriliyor” diye konuştu" dedi.

 

Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde cemaatin yeni liderinin açıklanmasını "Laiklik elden gidiyor" şeklinde ele alan Cumhuriyet, "Açıklamanın, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve siyasetçilerin de olduğu ortamda yapılması, yasal tartışmaları beraberinde getirdi. Anayasanın başlangıç bölümünde “laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağının” gerekli olduğunu iddia ederek Kemalist ve laik din anlayışının 'kutsal' olandan daha önemli olduğunu savundu. 

Yeni Yorum