29 Şubat Perşembe 2024

Diyanet, Fatih Altaylı’yı dava edecek

Diyanet, Fatih Altaylı’yı dava edecek

Diyanet, Altaylı’nın köşesinde yer verdiği "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun” ifadesinin Erbaş’a ait olmadığını bildirdi

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın köşesindeki ifadelerin Ali Erbaş’a ait olmadığını bildirdi.

 

Altaylı, "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun" şeklinde bir ifade kullandığını söylediği Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a tepki göstermişti.

 

Altaylı, Erbaş’ın dövize yönelişi önlemek için bir fetva verdiğini öne sürerken şunları söylemişti:

Diyor ki, “Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun. ”Her türlü yap işlet devret ihalesini yabancı paralar üzerinden yapan bir devletin memuru olarak ilginç bir örnek verip, iddialı bir talepte bulunmuş. Yabancı paralar konusunda düşünceleri bu kadar net ve açık olan Sayın Diyanet İşleri Başkanımız acaba “yabancı otomobiller” konusunda ne düşünüyor? Onlardan da uzak durmak gerekir mi? Yoksa zırhlı Mercedesler “Hak otomobillerden” mi sayılıyor?

 

Diyanetten açıklama

 

“Yazıda yer verilen ‘Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun’ sözü, Sayın Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş'a ait değildir” denilen açıklamada, “Sayın Altaylı, Sayın Başkanımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımızı hedef alan ve mütemadiyen yalan ve yanıltıcı paylaşımlar yapan bir sosyal medya hesabından yayınlanan ve tamamen iftiradan ibaret bir içeriği araştırmadan köşesine taşıyarak bir yazı kaleme almıştır” denildi.

 

Açıklama şöyle devam etti:

 

Ülkemizdeki önemli gazete yazarlarından biri olan Altaylı, maalesef bu yazısıyla bir iftiranın yayılmasına ve yakışıksız yorumların yapılmasına sebep olmuştur. Konuyla ilgili olarak hukuki yollara başvurulacaktır.

 

Kaynak: Diyanet, Independent Türkçe, Fatih Altaylı

Yeni Yorum