14 Temmuz Pazar 2024

İBB yönelik terör soruşturmasının DİAYDER ayağındaki yargınlama sonucu: Ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı

İBB yönelik terör soruşturmasının DİAYDER ayağındaki yargınlama sonucu: Ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) yöneticilerinin "PKK için faaliyetler yürüttüğü" gerekçesiyle yargılandıkları davada, dernek başkanı Ekrem Baran hakkında ev hapsi ile tahliye kararı verildi.

 

Mahkeme heyeti, hakkındaki suçlamaları reddeden Baran için ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı ile tahliye kararı verdi.

 

Mahkeme ayrıca diğer sanıklar hakkında verilen adli kontrol hükümlerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. 

 

Tahliye kararının çıktığı duruşmayı, terör örgütü MLKP savunucusu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve savunma sanayii karşıtı CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da izledi.

 

DİAYDER'le ilgili hukuki gelişmeler, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan, İBB'ye özel teftiş başlatıldığı yönündeki açıklamayla gündeme gelmişti.

 

Açıklamanın ilk paragrafında birçok örgüt ismi sayıldıktan (PKK/KCK) sonra, "İBB'de, bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden bazılarının bu örgütlerle iltisaklı / irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikâyet ve elde edilen tespitler üzerine, Bakanlık tarafında özel teftiş başlatıldığı" belirtilmiş, ikinci paragrafında ise şu ifadelere yer verilmişti:

 

"Ayrıca İBB'de DİAYDER referansıyla PKK terör örgütü irtibatlı / iltisaklı kişilerin yerleştirildiğine yönelik İstanbul İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan tespitler sonucunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamedeki iddia ve tespitler de bahse konu özel teftişin kapsamındadır." denilmişti.

 

DİAYDER NEDİR?

 

Terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan tarafından kurulma talimatı verilen, kendine kürtleri din yolu ile PKK saflarına katmayı hedef/ilke edinmiş, Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adı altında kurulmuş sözde STK.

Yeni Yorum