07 Ekim Cuma 2022

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy’dan CHP’li Murat Bakan’a: Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki hava unsurları da yangın söndürme çalışmalarında aktif görev almaktadır

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy’dan CHP’li Murat Bakan’a: Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı  bünyesindeki hava unsurları da yangın söndürme çalışmalarında aktif görev almaktadır

Yangınlarla mücadele sürerken ve devlet bütün imkanlarıyla sahada mücadele verirken CHP Milletvekili Murat Bakan’ın orman yangınlarıyla ilgili twitter hesabı üzerinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği “helikopterler neredeler?” içerikli sorulara İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’dan cevap geldi.

Ersoy, “Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki hava unsurları da yangın söndürme çalışmalarında aktif görev almaktadır” dedi.

 

İçişleri Bakanı Yardımcısı Mehmet Ersoy’un açıklaması şöyle;

 

CHP Milletvekili Murat Bakan’ın kendi sosyal medya hesabında paylaşmış olduğu tweet ile ilgili açıklamamızdır:

 

Öncelikle Murat Bakan, şunu bilmelidir ki  Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinasyonunda tüm kurum kuruluşlarımız ülkemizin faklı bölgelerinde çıkan yangınları söndürmek için cansiparene çalışmaktadır. 

 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı  bünyesindeki hava unsurları da yangın söndürme çalışmalarında aktif görev almaktadır. Jandarma Genel Komutanlığımızın bünyesinde toplam 18 tane Mi-17 Helikopteri bulunmaktadır. Bu helikopterler yangın söndürme amacıyla temin edilmiş ve tertibatlandırılmış helikopterler değildir. Terörle mücadele, asayiş, önleyici kolluk ve lojistik hizmetleri için temin edilmiştir. 

 

2019 yılında 18 helikopterin tamamı, 7 yıllık uçuş sürecini doldurdukları gerekçesiyle fabrika seviyesi bakımına alınmış olup, bunlardan 6’sının bakımı halen devam etmektedir. 5 tanesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarında görev yapmaktadır.  

 

Halihazırda Antalya’da 2, Aydın’da 2, Bursa’ da 1 olmak üzere toplam 5 helikopter, önleyici kolluk kapsamında görevlerine devam etmektedir.  Ankara’da 2 helikopter göreve hazır durumda beklemektedir.

 

Jandarma Genel Komutanlığımızın elinde bulunan 5 adet yangın söndürme kiti (Bambi bucket) ise, THK’nın talebi üzerine yangın sezonu öncesinde kullanılmaları için teslim edilmiştir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Yeni Yorum