15 Haziran Cumartesi 2024

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan İBB’ye ‘özel teftiş’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan İBB’ye ‘özel teftiş’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan özel soruşturmayla ilgili "Biz ihbarı araştırmak ve soruşturmakla mükellefiz" dedi.

 

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bağlı kuruluşları ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden bazılarının terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönündeki iddialarla ilgili özel teftiş başlatıldığını açıklamıştı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sabah saatlerinde “Bir hesaba göre 13 bin 500, bir hesaba göre 15 bin kişiyi işten çıkarıp aralarında terör örgütüyle iltisaklıların da bulunduğu 45 bin kişiyi aldılar” demişti.

 

Bugün katıldığı Afet Risk Azaltma Planı Çalıştayı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları söyledi:

 

 "Diayder denilen, elebaşı tarafından dini istismar etmek üzere nitelendirilmiş bir dernek. Buradan referansla İBB'ye girip çalıştıklarını gördük. Bu arada ihbarlar geldi. PKK/KCK ile bağlantılı hapse girmiş, özellikle dağda bulunmuş, polis katili oldukları yargı tarafından tescil edilmiş Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmiş ByLock kullanıcılarının işe alındığını belirledik. Belediye de bir kamu teşükkülüdür. Burdaki işe alınanlar mahalleleri süpürmüyor, temizlemiyor, bir bölümü ilgili belediyelerin çok kritik yerlerinde çalışma kabiliyetine sahipler. Bizim kimsenin belediyesiyle işimiz yok, bizim terörle mücadele ile işimiz var. Türkiye'yi alarmda tutmak zorundayız. Bu konu siyasi değil, bir güvenlik meselesi. 

 

Diayder soruşturmasında tutuklananlar olduğunu belirten Soylu, "İBB'ye sözde gassal olarak imam olarak alınan ve PKK/KCK terör örgütü tarafından maaşlarının bir bölümününün terör örgütüne nakledildiği konusunda anlayışların olduğu ve organizasyonların içinde bulunanların bir kısmı tuutklandı"  bilgisini de verdi.

 

Yeni Yorum