02 Aralık Cumartesi 2023

İlber Ortaylı’dan Nevşin Mengü’ye ‘Çerkes’ ayarı! Kendi kanalında böyle rezil etti

İlber Ortaylı’dan Nevşin Mengü’ye ‘Çerkes’ ayarı! Kendi kanalında böyle rezil etti

Alman yayın organı Deutsche Welle, Türkiye’de yaşayan Çerkesler’in asimile edildiklerine yönelik bir haber yayınlamıştı. Söz konusu haberde Çerkesler hakkında tarihi bilgiler verdikten sonra Türkiye sınırları içinde asimilasyon politikalarına maruz kaldıkları iddia edildi.

 

Çerkeslerin, dünyada 40’tan çok ülkede yaşadığı belirtilen haberde, “Dünyada en fazla Çerkes nüfusu Türkiye’dedir ve maalesef en büyük asimilasyon da Türkiye’dedir.” ifadelerine yer verildi. Bu algı amaçlı haber, büyük tepkiye neden oldu.

 

İLBER ORTAYLI TEPKİ GÖSTERDİ

 

Kanalın Türkiye yayınlarının ekran yüzü olan Nevşin Mengü, konuyu Nevşin Mengü Soruyor programında tarihçi yazar İlber Ortaylı ile masaya yatırdı. Ortaylı, yapılan algıya tepki göstererek ikinci dünya savaşı sırasında Almanya’da Naziler tarafından yapılan katliamları hatırlattı. Ortaylı ile kanalın haberini savunan Nevşin Mengü arasında tartışma yaşandı.

 

“30’LARIN ALMANYA’SINI HATIRLATMAK İSTEMİYORUM”

 

Ortaylı, “Sizin Almanya’daki organda ara sıra yapıyorlar böyle şeyleri. Ama 30’ların Almanya’sını hatırlatmak istemiyorum. Çok kötü şeyler oldu efendim sırf Yahudileri değil zavallı çingeneleri bile toplayıp.. ” sözlerini kesen Mengü, “Ama mesele her zaman 30’lar Almanya’sının hatırlanıp bunun bir daha tekrarlanmamasını sağlamak aslında.” cevabını verdi.

 

“LÜTFEN KENDİ PROBLEMİNİZİ ÖNCE ÇÖZÜN”

 

Ortaylı ise, “O onların sorunu. Burada öyle bir şey olmaz. Ben hiçbir kavmin hem Yahudileri hem Çingeneleri hem Slavların bir bölümünü fırınlara yollayacak kadar zıvanadan çıktığını zannetmiyorum. Bu büyük bir olaydır. bunu tabi bir şekilde unutmak değil üstününe gitmek lazım. Öğrenmeleri lazım ve böyle basit mukayeselerle suçu yaymalarla suçu örtemezsiniz. Lütfen kendi probleminizi önce çözün. Çünkü bu suçu yayarak hafifletmek demektir. Bununla toplumsal vicdan rahatlamaz. Yapma tarihle eritemezsiniz. ” dedi.

 

İşte o anlar:

Yeni Yorum