15 Haziran Cumartesi 2024

Marmaris'te alevlerle mücadelede üçüncü gün! Bakanlar Soylu ve Kirişçi’den açıklama: 'Sıkıntı büyük ölçüde giderilmiş durumda'

Marmaris'te alevlerle mücadelede üçüncü gün!  Bakanlar Soylu ve Kirişçi’den açıklama: 'Sıkıntı büyük ölçüde giderilmiş durumda'

Muğla'nın Marmaris ilçesinde farklı noktalarda devam eden orman yangınıyla mücadelede 3. güne girildi. Meteorolojik verilere göre bugün öğleden sonra rüzgarın etkisinin 3 günün en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Bölgede çalışmalarını sürdüren Tarım Bakanı Kirişci, "Sıkıntı büyük ölçüde giderilmiş durumda" açıklamasında bulundu.

 

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran'da başlayan yangın devam ediyor. Dün, sert esen rüzgarın etkisiyle yangının Marmaris güzergahında ilerlediği ve şehir merkezine duman ile küller savrulduğu belirtilmişti. Bugün de şiddetli rüzgar beklentisi, bölge için endişe yaratıyor.

 

AFAD'ın açıklamasında, söndürme çalışmalarının 27 helikopter, 14 uçak, 330 arazöz ve 96 iş makinesi, 28 itfaiye ve su tankeri, 24 TOMA, 2 İHA ile sürdürüldüğü belirtildi. Ayrıca Marmaris'te toplam 274 kişinin önlem amacıyla evlerinden tahliye edildiği bilgisi verildi. Yaklaşık 3 bin hektar alanın yangından etkilendiğini söylendi.

 

Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'teki yangınla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını ve suçunu itiraf ettiğini söyledi. Soylu, yangınla ilgili yakalanan kişinin, "aile arasındaki anlaşmazlık nedeniyle kızarak ormanı yaktığını" kabul ettiğini açıkladı.

 

Bugün de sabahın ilk saatleriyle bölgeye havadan müdahale de başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de bölgeden yangınla mücadeleyi takip ediyor.

 

Soylu: En büyük risk öğleden sonra çıkacak rüzgar

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yangının durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Yangın alanlarına sivil halkın girmesini engelledik biliyorsunuz. Sahada çok profesyonel bir çalışma oldu. aman birine bir şey olacak endişesinden ziyade koordinasyon çok iyi oldu. Yangının çöp toplama merkezine sıçrama tehlikesine karşı hava kararana kadar havadan müdahale edildi. Sabah kadar göz kırpmadan bölgeyi söndürdüler. Şu anda bir bölge var, ora ile ilgili havadan karadan müdahale sürüyor. En büyük risk öğleden sonra çıkacak rüzgar" dedi.

 

Bakan Soylu, "Şu sıralarda savcılığın talep ettiği bilgi geldi ama şunu söyleyeyim bu ormanların sahibi doğadır. Altına arabasını alıp ormana girip piknik yapayım diyenlerin değil bu orman. Eline içki alıp kendisini kaybedip buranın yakılmasına vesile olan kişilerin değildir. Orman konusundaki cezalar artırılmalıdır. İdam çok tartışılıyor, idamın da caydırıcılığı var. ağza sıcak gelmiyor ama bu kadar sorumsuzluğun cezası olması gerekir" dedi.

 

Kirişci: Toplam 1148 araç görevde

 

Tarım ve Orman Bakanı orman yangınının son durumuna ilişkin açıklama yaptı ve sıkıntının büyük ölçüde giderildiğini söyledi. Kirişci ayrıca "Toplam 1148 araç görevde" dedi.

 

Meteorolojik verilere göre bugün öğleden sonra rüzgar etkisinin 3 günün en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu raporuna göre bugün Güney Ege'de rüzgarın batı ve kuzeyden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Marmaris'te bugün en düşük hava sıcaklığı 24 derece, en yüksek hava sıcaklığı ise 34 derece olacak. Nem oranı ise en düşük yüzde 31, en yüksek yüzde 73 olarak tahmin ediliyor.

 

Gece boyunca alevlere karadan çok sayıda ekip ile müdahale edildi, güvenlik koridoru açıldı

 

Yangının Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yakınlarına kadar gelmesi üzerine orman ve itfaiye ekipleri, alevlerin önüne geçmek için güvenlik koridoru açtı.

 

Alevlere, sabahın ilk saatlerinden itibaren havadan da müdahale edilmeye başlandı.

 

Ekipler, yangını kontrol altına almak için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Yeni Yorum