14 Temmuz Pazar 2024

Murat Kurum: ‘Her Roman’a bir yuva hedefiyle Romanlarımıza yakışır evler yapacağız’

Murat Kurum: ‘Her Roman’a bir yuva hedefiyle Romanlarımıza yakışır evler yapacağız’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Roman vatandaşlarımıza yönelik özel sosyal konut projemiz için hızla çalışıyoruz. 'Her Roman'a Bir Yuva' hedefiyle Romanlarımıza yakışır evler yapacağız" dedi. Bakan Kurum, 12 ili kapsayacak olan Roman vatandaşlara yapılacak özel sosyal konut projesindeki evlerin tasarımlarını paylaştı.

 

Dar gelirli vatandaşlara konut projesinin ardından orta gelir grubunu kapsayan sosyal konut projesi ilan edilirken, tüm bu faaliyetlere paralel olarak bir yandan da Roman vatandaşlara sağlanacak konut çalışmaları yürütülüyor.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Roman vatandaşların yaşadığı bölgelere yönelik TOKİ eliyle yapılan konut uygulamalarına dair paylaşımda bulundu.

‘HER ROMAN’A BİR YUVA HEDEFİYLE ROMANLARIMIZA YAKIŞIR EVLER YAPACAĞIZ’

 

Bakan Kurum, Roman vatandaşların bulunduğu bölgelerde yapılacak özel sosyal konut projesine ilişkin resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Roman vatandaşlara yönelik özel sosyal konut projesi için hızla çalışıldığını belirtti ve ‘İlle de roman olsun… Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Roman vatandaşlarımıza yönelik özel sosyal konut projemiz için hızla çalışıyoruz. ‘Her Roman’a Bir Yuva’ hedefiyle Romanlarımıza yakışır evler yapacağız. Modern, ferah, güvenli evler…’ ifadelerini kullanarak örnek ev tasarımlarını paylaştı.

 

BUGÜNE KADAR TOPLAMDA 5 BİN 133 KONUT TESLİM EDİLDİ

 

Bakanlık’tan yapılan açıklamada ise bugüne kadar toplamda 5 bin 133 konutun ‘Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği’ yapılan gecekondu dönüşüm (kentsel yenileme) programı dâhilinde Roman vatandaşlara teslim edildiği ve konut uygulamalarına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJELERİ GELİŞTİRİLDİ

 

TOKİ’nin sürdürdüğü kentsel dönüşüm projeleri ile İstanbul Fatih’te, Yalova Bağlarbaşı’nda, Edirne Menzilahir’de, İstanbul Çatalca’da, Bursa Mustafakemalpaşa Yenidere’de, İstanbul Sarıgöl’de ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projeleri’ geliştirildiği, ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Roman vatandaşlar için konutlar üretildiği vurgulandı.

 

İZMİR VE KOCAELİ’DE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

 

Ayrıca İzmir’in Selçuk ilçesi Zafer Mahallesi’nde 98 konutun yapımına ilişkin projelerin bitirilerek ihale sürecine başlandığı, Kocaeli’de yapılması düşünülen 300 konutun proje tasarımlarının tamamlandığı aktarıldı.

 

İZMİR’DEKİ MAHALLENİN YAŞAYAN DOKUSUNUN ESTETİK OLMASI AMAÇLANIYOR

 

Bakanlığın Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Konak İkiçeşmelik mevkiinde iki sokakta toplam 36 konutta cephe iyileştirme yapım sürecinin devam ettiği hatırlatılarak, proje kapsamında mahallenin yaşayan dokusunun estetik, canlı ve konforlu hale getirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

 

ÇANAKKALE ARSLANCA’DA 60 KONUTUN PROJE SÜRECİ TAMAMLANDI

 

Açıklamada, Çanakkale Arslanca’da 60 konutun proje süreci tamamlanarak yapım ihalesinin gerçekleştirildiği, Edirne Keşan’da ise 120 adet konut ve 11 adet ticari birim proje çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

 

12 İLİ KAPSAYACAK

 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın son olarak açıkladığı sosyal konut projesi ise 12 ili kapsayacak, ‘Her Roman’a Bir Yuva’ anlayışıyla yola çıkılan projede başta İzmir, Edirne, Çanakkale, Aydın gibi Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı yerlerde uygun ödeme imkânlarıyla ev sahibi olabilmelerinin önü açılacak.

Yeni Yorum