28 Eylül Çarşamba 2022

“Türkiye’de Göç Bakanlığı Kurulmalı” fitnesine yetkili ağızdan cevap: “Zaten bu kurumlar tek çatı İçişleri Bakanlığı altında!”

“Türkiye’de Göç Bakanlığı Kurulmalı” fitnesine yetkili ağızdan cevap: “Zaten bu kurumlar tek çatı İçişleri Bakanlığı altında!”

Türkiye’de göç meselesinin istismara en açık alanlardan birisi olduğu ve son derece kullanışlı olan bu mesele üzerinden Türkiye’nin başarlı göç yönetini yıpratmak son günlerin moda! uğraşlarından bir tanesi. 

 

ABD’nin Afganistan’ı istikrarsızlaştırmasıyla İran üzerinden Türkiye’ye doğru ilerleyen afgan göçmenlerin istismarı, siyaset malzemesi edilmesi Türkiye’deki bir takım isimlerin ve partilerin kronik meselesi haline geldiği de kamu oyunun malumu.

 

Göç meselesinin Türkiye’nin gündemine geldiği ilk yıllardan itibaren “Türkiye’de Göç Bakanlığı Kurulmalı” tartışmaları yapılmış nihayetinde mevcut sitemin entegrasyonunun, yeterliliğinin, Türkiye’nin göç konusundaki başarısının ortaya koyulmasıyla tartışmalar son bulmuş Türkiye yoluna devam etmiştir.

 

Göç yetkililerin yıllar öncesinden öngördüğü Afgan göçmenler meselesinin gündeme getirildiği bu günlerde, Suudi Arabistan kraliyet ailesinin medya kuruluşu olan Media Arabia tarafından telif hakları alınarak yayına sunulan Independent Türkçe’nin, Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, “Türkiye'de acilen Göç Bakanlığı kurulmalı... Kayıt altına alınmadan kimse Türkiye'ye girmemeli...” diyerek bu konuyu tekrar kaşıdı.

Çiçek’e bu konudaki en yetkili isimlerden bir tanesi olan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok’tan cevap geldi.

 

Ok, göç yönetiminden kurum entegrasyonunu ve birliğini savunduğun tweetinde şu ifadeleri kullandı:

 

“Göç Politikaları’nın sağlıklı bir şekilde yönetmek için önleyici, müdahale edici ve kontrol edici mekanizma kolluk gücüdür. Göç İdaresi Genel Müdürülüğü’nü bir bakanlığa dönüştürseniz bile Jandarma, Emniyet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmazsa olmazdır. Zaten bu kurumlar tek çatı İçişleri Bakanlığı’nın altında! Göç Bakanlığımız olsa bile sınır yönetimi için yine Türk Silahlı Kuvvetlerine ve insanî yardımlar için Kızılay’a ihtiyacımız var. Kriz yöneten AFAD Başkanlığı’da, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile aynı çatı altında. Kamu kurumların her birinin kapasite oluşturması kaçınılmaz… Asırlık kurumlarla göç politikalarını akılla, bilimle, mantıkla kurgulayan, yöneten ve yürüten bir devlet aklımız ve ahlakımız var! Gelin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün fizikî ve beşeri kapasitesini arttıralım, sosyal uyum, iş gücü ve istihdam politikalarımızı revize edip, çeşitlendirelim. Kamu diplomasisi noktasında elimizi güçlendirecek ortak bir ‘göç dili’ kullanalım. Maddi ve manevî külfeti arttıracak maceralara şu an lüksümüz ve vaktimiz yok. Hele hele, vicdanın son kalesi Türkiye’de sosyal medya üzerinden faşizme asla ihtiyacımız yok! #büyüksünTürkiye ??

Yeni Yorum