28 Şubat Çarşamba 2024

HDP, Mansur Yavaş’in üstünü çizdi

HDP, Mansur Yavaş’in üstünü çizdi

CHP'nin gündemindeki üç aday adayından Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu'na yeşil ışık yakan HDP'li Tayip Temel, Mansur Yavaş'ı ise istemediklerinin altını çizdi. Temel, Ahmet Türk'ün “Kürtler Mansur Yavaş'a oy vermez” sözlerini de onayladı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, ortak cumhurbaşkanı adayı ve ittifak konusunda BBC Türkçe’ye açıklamalarda bulundu. İYİ Parti dışındaki muhalefet partileriyle görüşmeler yaptıklarını söyleyen Temel, “Ama bizi Erdoğan’la, Erdoğan’a benzer bir aktör arasında tercih yapmaya zorlarlarsa, biz o kötülerin tarafı olmayız. Aday çıkarmayı tartışırız” dedi.

 

CHP’nin gündemindeki üç aday adayından Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu‘na yeşil ışık yakan Temel, Mansur Yavaş‘ı ise istemediklerini vurguladı. Yavaş’ın “İnşallah” bile diyemediğini söyleyen Temel, Ahmet Türk’ün “Kürtler Mansur Yavaş’a oy vermez” sözlerini hatırlattı ve onayladı.

 

Temel’in sorulara verdiği yanıtlar şöyle…

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında Selahattin Demirtaş’ın Osman Kavala’ın serbest bırakılacağını, sık sık söylüyor. Van’da Mansur Yavaş, Demirtaş’la ilgili “İnşallah” sözünü sonradan düzeltmesi çok tartışıldı. Siz nasıl yorumladınız bu tutumu?

 

“Aslında uzun süredir şu değerlendirmeyi yapıyoruz: Bir akıl Millet İttifakı’nı da adeta iktidar gibi kilitlemeye çalışıyor. Yani ırkçı, milliyetçi ve kimi kesimlere özel düşmanlık besleyen duyguları ki buna Kürtler, kadınlar dahil bir hassasiyet oluşturma adına diğer bloğa benzeştirmeye çalışıyor. Dolayısıyla Millet İttifakı, kendi farkını, iktidar karşısındaki alternatifini bu nedenle yeteri kadar oluşturamıyor, programa dönüştüremiyor.

Bunda İYİ Parti’nin çok belirgin bir rolü var, kodları sebebiyle. Kılıçdaroğlu’nun, “Demirtaş, Kavala serbest bırakılacak, hukuksuzluklar bitecek” söylemi bir proje, bir plan değil. Çünkü bunlar iktidar tarafından yaratılmış haksızlıklardır. Haksızlıkları gidermek bir lütuf, bir vaat olamaz.

 

Siz mesela Van’da Vanlılara ne öneriyorsunuz? Kürtlerin sorununu, 100 yıllık sorunu nasıl çözeceksiniz? Ülke bütünlüğü, ülkenin demokratikleştirilmesi perspektifinde, nasıl çözeceksiniz? Mesela HDP’nin buna dair sözü var.

 

Yani eşeğini fakire kaybettiriyor önce, sonra da bulduruyor ve sevindiriyor misali. “İktidarın neden olduğu ağır ihlaller bitecek demek” bir çözüm değil. Bu biraz Sayın Kılıçdaroğlu’na dair eleştirimizdir. Yani Demirtaş’ın özgür bırakılması çok istediğimiz ve yılmadan mücadele ettiğimiz bir şey. Demirtaş ve tüm arkadaşlarımız…Ama bu bir çözüm değil, iktidarın neden olduğu bir sorunu doğal olarak çözmek oluyor.”

 

MANSUR YAVAŞ’IN ‘İNŞALLAH’ DÜZELTMESİ

 

“Mansur Yavaş’ın “inşallah” sonrası, “İnşallah demedim” demesi. Kürtlere adeta şunu hissettiriyor: “Sizin en doğal talebinize bile, inşallah bile demiyoruz”. “İnşallah” sözcüğü, İslam kültüründe, hayra vesile olacak her şey için kullanılır. Şimdi aslında bir yol kazası mı, değil. Oradaki hakikat onu gerektiriyordu, çünkü insanlar talep ediyordu. Orada insanların yüzüne “Yanlış söylüyorsun”. Bu, “Diyarbakır’da başka, Ankara’da farklı konuşuyor” gibi. “Van’da farklı Ankara’da farklı konuşuyorsun”u biraz ispatlayan bir örnek Yavaş örneği. Gerçekten, AKP’nin de, Erdoğan’ın da kurduğu oyun alanında oyun oynamak anlamına geliyor. Bu çok tehlikeli. Buradan çıkılmadığı sürece, alternatif bir gücün Millet İttifakı tarafından oluşturulamayacağı şüphesi ya da kaygısı derinleşiyor.

 

Biz Erdoğan’a elbette mecbur değiliz, eyvallahımız da yok. Ama biz Erdoğan’dan daha az kötü birini de tercih etmek zorunda değiliz.

 

‘İYİ PARTİ DIŞINDA MUHALETLE GÖRÜŞÜYORUZ’

 

Bu ülkenin düze çıkması lazım, gerçekten demokratik zeminde ve ilkelerde yeniden inşasına sebep olacak bir aktöre ihtiyaç var. Dolayısıyla da en önemlisi, Erdoğan’ın yaptığı hiçbir şeyi yapmayacak, Erdoğan’ın yaptığının tersini yapacak bir aktöre ihtiyaç var. Bu konuda hala biz muhalefetle çeşitli temaslar içinde olsak bile bir karara varmış değiliz. Aday üzerine ilkelerimizi koşullarımızı, tutum belgesinde belirttiğimiz gibi muhalefetle de konuşuyoruz. Muhalefet dediğimiz de elbette CHP, DEVA, Saadet ve o eksendeki partiler. Ama tabii İYİ Parti ile bir temasımız yok.

 

KENDİ NİYETLERİNİ BEYAN ETMELİLER

 

Biz tekrar 27 Eylül 2021’de açıkladığımız tutum belgesine atıfta bulunarak ilkelerimizin ne olduğuna bakılmasını talep ediyoruz. Yani bazı konularda topluma da, partimize de ve partimizin ittifak güçlerine de sözü olacak, sözünü tutacak bir aktöre ihtiyaç var. Belki bu aktörün etrafında tek günlük bir ittifak da gerçekleşebilir. O da seçim ittifakı. Dünyadaki bir sürü faşist rejim, tek günlük, tek gecelik ittifak sonucu değiştirildi. Ama beyan etmeli kendi niyetini. Örneğin, Kürt Sorunu’na yönelik çözümü ne? Cezaevleri sorununa, adaletsizliğe, kayyum gaspına yönelik çözümü ne?

 

YOKSA…

 

Bu konularda tutum belirleyecek aday. Eğer aday, bu tutum ve sözünü kamuoyunun önünde ve çeşitli temaslarında ortaya koyarsa, elbette biz desteğimizi de ilkelerimizi ortaya koyarak uzlaşmaya hazırız. Ama diyelim ki bizi Erdoğan’la, Erdoğan’a benzer bir aktör arasında tercih yapmaya zorlarlarsa, biz o kötülerin tarafı olmayız. Aday çıkarmayı tartışırız. Çünkü iki kötünün karşısında bir iyinin şansı olabilir Türkiye’de diyoruz.”

 

KILIÇDAROĞLU, İMAMOĞLU, YAVAŞ… HANGİSİ?

 

Aslında muhalefet cephesinde adaylık için konuşulan üç isim var: Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş. Erdoğan’a karşı bu isimler içinde tercihiniz ne olur?

 

“İmamoğlu, Kılıçdaroğlu veya Mansur Yavaş’ın adaylıkları üzerine parti kurullarımız gerçekten bir tartışma yürütmedi. Ama Mansur Yavaş’a yönelik bizim parti tabanımızın ve parti çeperimizde yer alan güçlerin tutumu çok belli. Ama İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’na dair ve belki de bunların dışındaki aday tartışmalarına dair de çok çeşitli fikirlerimiz ve görüşlerimiz olabilir.”

 

‘KÜRTLER OY VERMEZ’

 

Yavaş’a olumsuz baktığınızı anlıyorum söylediğinizden…

 

“Bizim görüşümüz nettir ona dair. Ahmet Türk aslında bu konuda çok sade konuşmuştu (Geçen ay Independent Türkçe’den Faik Bulut’a konuşan Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Ahmet Türk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adayı olması durumunda Kürtlerin desteğini alıp alamayacağı sorusuna “Mansur Yavaş’ın aday olması halinde Kürtlerin ona oy vereceklerini sanmıyorum” yanıtını vermişti). Bizim parti görüşünü de ifade ediyor o. Bu son tutumuyla, ne kadar haklı olduğumuz de belki görüldü. Ama diğer iki aktör, Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu ve onların dışındaki başka siyaset dışı veya partiler üstü şahsiyetlerle ilgili etkili sözümüz olur.”

Yeni Yorum