15 Temmuz Pazartesi 2024

PKK’yı ve FETÖ’yü masum gören Almanya, Ülkü Ocakları’nı ‘iç güvenlik tehdidi’ olarak tanımladı

PKK’yı ve FETÖ’yü masum gören Almanya, Ülkü Ocakları’nı ‘iç güvenlik tehdidi’ olarak tanımladı

PKK ve FETÖ'yü terör örgütü olarak görmeyen Almanya, Ülkü Ocakları'nı tehdit olarak algıladı. Alman iç istihbarat teşkilatı BfV tarafından yayımlanan analizde Ülkücü Hareket için 'şiddet amaca hizmet eden bir araç olarak görülüyor' ifadeleri kullanıldı. Analizde Ülkücü Hareket için "Şiddet eğilimi Almanya'da iç güvenlik tehdidi oluşturuyor" ifadeleri kullanıldı.

 

Sinan Ateş’in öldürülmesinin tartışmaları sürerken Alman iç istihmarat teşkilatı BfV tarafından yayımlanan ‘Ülkücü Hareket’ analizi çok tartışılacak. Alman iç istihbarat teşkilatı BfV tarafından yayımlanan analizde Ülkücü Hareket için ‘şiddet amaca hizmet eden bir araç olarak görülüyor’ ifadeleri kullanıldı. Analizde Ülkücü Hareket için “Şiddet eğilimi Almanya‘da iç güvenlik tehdidi oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

 

Almanya’nın iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Dairesi’nin (BfV) internet sayfasında “Almanya’daki Türk aşırı sağı” başlığıyla yayımlanan analizde, Ülkücü Hareket’teki şiddet eğiliminin, Almanya’da iç güvenlik açısından tehdit oluşturduğu kaydedildi.

 

EN BÜYÜK TEHDİTLERDEN BİRİ

 

DW Türkçe’de yer alan habere göre “Aşırı sağ, Almanya’daki özgürlükçü demokratik düzene yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturmaktadır” ifadelerine yer verilen BfV analizinde, “Türk Ülkücü Hareketi’nin” de bu kapsamda görüldüğü ifade edildi.

 

Analize göre Ülkücü Hareket’in ideolojisi, aşırı milliyetçilik, ırkçılık ve antisemitizm gibi belirli topluluklara karşı düşmanlık güden akımların temel özelliklerini içinde barındırıyor.

 

Köklerinin Turancılık ve Pantürkizm’e dayandığına dikkat çekilen Ülkücü ideoloji hakkında şu tespit aktarıldı: “Hareketin ideolojik yelpazesi milliyetçi Kemalizm’den İslamcılara kadar uzanmaktadır. İdeoloji, abartılı milliyetçi unsurların yanı sıra antisemitik ve ırkçı aşırı sağcı unsurlar da içermektedir.”

 

Bozkurtların “Turan” hedefine işaret edilen, Ülkücülerin Türklüğü “üstün bir milliyet ve kültür” olarak gördüklerine dikkat çekilen yazıda, “Bu üstünlük idealine, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Kürtler veya ABD gibi, Türklük karşıtı oldukları iddia edilenlerin, aşığılanması da eşlik ediyor” görüşü aktarıldı.

 

ALMANYA’DA 11 BİN TARAFTAR VAR

 

Analizde, Ülkücülerin Almanya’daki yapılanmaları da mercek altına alındı. Bozkurtlar olarak da adlandıran Ülkücülerin Almanya’da yaklaşık 11 bin taraftarı bulunduğu, büyük çoğunluğunun üç ana dernek çatısı altında örgütlü oldukları belirtildi. Bunlar, 7 bin üyeli Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF),  1200 üyeli Avrupa Türk İslam Dernekleri Birliği (ATİB) ve 1200 üyeli Avrupa Nizam-ı Alem Federasyonu (ANF) olarak sıralandı.

 

ŞİDDET VURGUSU

 

Analizin “Şiddet eğilimi, Almanya’nın iç güvenliğini tehdit ediyor” başlıklı bölümünde de tartışma yaratacak ifadeler yer alıyor. “Şiddet kullanımı Nihâl Atsız gibi Ülkücü önderler tarafından çoktan meşrulaştırılmıştır ve bugüne kadar da amaca hizmet eden bir araç olarak onaylanmaktadır” ifadelerine yer verilen analizde, Alparslan Türkeş’in kurduğu Bozkurtların 1968 itibariyle siyasi cinayetler işlemeye başladıkları belirtiliyor.

 

Alman iç istihbaratına göre, 1980 yılına kadar 600’den fazla kişi bu harekete üye kişiler tarafından öldürüldü.

 

BfV’nin analizinde, Ülkücülerin günümüzde de silahlara büyük bir ilgi duyduklarına, internet paylaşımlarında silahlı savaşçılar olarak görüntülerini paylaştıklarına dikkat çekildi.

 

“Türkiye ile ilgili olaylar ve ihtilaflar, Türk milliyetçiler ve aşırı sağcılarda güçlü bir duygusallaşmaya neden olabilmektedir” denilen yazıda bunun Almanya’daki güvenlik durumunu da etkileyebildiği aktarıldı, bazı Kürt gruplar ya da PKK taraftarlarınca düzenlenen protestolarda Ülkücülerle yaşanan gerilimler de buna örnek olarak gösterildi.

Yeni Yorum