29 Şubat Perşembe 2024

Komisyon vermeden sıfır otomobil alınamıyor! Sıfır otomobil alırken bayi 60 bin lirayı elde aldı! Tüketici mücadeleye başladı

Komisyon vermeden sıfır otomobil alınamıyor! Sıfır otomobil alırken bayi 60 bin lirayı elde aldı! Tüketici mücadeleye başladı

Adana’da sıfır otomobil alan bir kişi, bayiye elden verdiği ve faturasını alamadığı 60 bin lirasını istedi. Bayiye istedikleri 60 bin lirayı da verirken görüntüleyen adam, kendisi gibi birçok mağdurun olduğunu söyledi.

 

Adana’da yaşayan Selim Akyüz (36), engelli annesi Besna (50) adına geçtiğimiz aylarda sıfır bir otomobil almak istedi. Bir süre araştırma yapan Akyüz, otomobil almaya karar verdi.

Bunun üzerine merkez Seyhan ilçesinde bulunan otomobil bayine giden Akyüz, burada beğendiği araç için 600 bin TL'ye anlaştı. Ancak iddiaya göre bayi, paranın 60 bin lirasını elden istedi. Bu duruma anlam veremeyen adam, sıfır otomobilini almak için bayiye elden 60 bin lira ödeme yaptı ancak bu durumu da kayıt altına aldı.

Haziran ayında otomobilini alan Akyüz, paranın kalan 540 bin lirasını da banka üzerinden bayiye gönderdi.

 

FATURA 538 BİN LİRALIK KESİLDİ 

Ancak Akyüz, aracını aldıktan sonra faturanın 538 bin lira kesildiğini fark etti. Bayiyle görüşen adam, "Liste fiyatları kurtarmıyor. O nedenle biz para aldık. Onunla da aksesuar, ekstra yaptık" cevabını aldı.

Bu duruma şüphelenen adam, markanın Türkiye distribütörlüğüne ulaştı ancak oradan da, ‘Bayilerin Satış politikalarına karışamayız’ yanıtıyla karşılaştı. Daha sonra CİMER’e ve Ticaret Bakanlığı’na yazan Selim Akyüz, yaptığı araştırmada kendisi gibi birçok mağdurunda olduğunu öğrendiğini belirtti.

 

KOMİSONYSUZ ARAÇ YOK!

 

Öte yandan, yurdun dört bir köşesinden aynı şikayetlerin geldiği, sıfır araç almak isteyen tüketicilerin komisyon vermeden araç alamadığı bilgisine ulaşıldı.

Yeni Yorum