06 Ekim Perşembe 2022

6'lı masada aday krizi büyüyor! Davutoğlu'ndan dikkat çeken çıkış: 'Kim olursa olsun kazanır' anlayışından vazgeçmeliyiz

6'lı masada aday krizi büyüyor! Davutoğlu'ndan dikkat çeken çıkış: 'Kim olursa olsun kazanır' anlayışından vazgeçmeliyiz

Hala adayını belirleyemeyen 6'lı masada kriz giderek büyüyor. HDP'ye bakanlık vaadi masayı çatlatırken Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, "Bu seçimi kim olursa olsun kazanır" anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini sandıkta işlerinin oldukça zor olduğunu söyledi.

 

Sık sık toplanan 6'lı masa aylardır bir aday belirleyemedi. CHP Genel Başkanlı Kemal Kılıçdaroğlu, zaman zaman aday olmak istediğini söylese de bu konu netleşmedi. Kılıçdaroğlu, bu önerisini dün de yineledi. Kemal Kılıçdaroğlu "6'lı masa uzlaşırsa ben hazırım" diyerek adaylığa bir kere daha göz kırptı.

 

AKŞENER, KILIÇDAROĞLU'NA RAKİP OLDU

 

Onun bu açıklamalarına masanın en güçlü ikinci lideri İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener cevap verdi. Akşener "Kılıçdaroğlu'nun adaylığına dair bir konuşma yapmadık" dedi. Meral Akşener, aday olarak ise kendisini önerdi. Akşener "Ben de hazırım. Masa bana teklif ederse onur duyarım" şeklinde açıklama yaptı.

 

DAVUTOĞLU: ZOR BİR SEÇİM OLACAK

 

Tartışmalara Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu da katıldı. Halk TV'ye konuşan Davutoğlu, muhalefete ikazda bulundu. Zor bir seçimin kendilerini beklediğini vurgulayan Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve Akşener'i uyararak "Şu kanaat son derece yanlış olur; 'Çok kolay bir kazanılacak bir zafer var ve kim olursa olsun seçimi kazanır.' Hayır! Türkiye'de hiçbir seçim kolay değil. Çantada keklik değil. Zor bir seçim kampanyası olacak" ifadelerini kullandı.

 

HDP'YE BAKANLIK VAADİ MASAYI ÇATLATTI

 

Öte yandan masanın bir tartışma konusu da HDP'ye bakanlık verilip verilmeyeceği. Muhalefet partileri bu konuda oldukça fikir ayrılığı yaşıyor. CHP'li Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözlerinin ardından ortalık karıştı. Meral Akşener "HDP’nin olduğu masada biz olmayız. Masadaki partilerin diğer partilerle temasına saygı duyduk. Bize de saygı duyulmalı" diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Ona da masanın gizli ortağı olarak görülen HDP'den sert tepki geldi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş "HDP kimseyle bakanlık pazarlığına girmedi. Eğer ortak aday gibi bir niyet yoksa kendi yolumuzu çizeriz" şeklinde konuştu.

 

BARIŞ YARKADAŞ İTİRAF ETTİ: İYİ PARTİ HDP'DEN İHALE ALIYOR

 

Bu gerginlik sonrası CHP'li Barış Yarkadaş'tan bir itiraf geldi. İyi Parti'ye kızan Yarkadaş "Şimdi siz HDP'li seçmenin yerel seçimde oyunu alacaksınız, HDP'li seçmenlerin katkısıyla seçilen büyükşehir belediye başkanlıklarının dağıttığı dairelerin daire başkanları, genel müdürleri olacaksınız, yakın çevreniz büyükşehir belediyelerinden ihale alacak. HDP'yi meşru görmüyorsan ihale niye alıyorsun? Tek tek biliyorum bana söyletmesinler. Beni konuşturmasınlar" tehdidinde bulundu.

Yeni Yorum