19 Haziran Çarşamba 2024

Bülent Arınç: Özgür Özel benim kahramanım

Bülent Arınç: Özgür Özel benim kahramanım

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile FETÖ tutuklusu bir akrabasının cenazesinde yaşananları anlatırken 'O benim kahramanım' dedi.

 

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. Arınç, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i başarılı bulduğunu söyledi. Arınç "Özgür Özel, ben Milli Selamet Partisi il başkanı iken Manisa'da, o daha iki yaşındaydı. Onun lehine söylüyorum bunu. Yani çok genç yaşlarda ben partide bir noktaya gelmiştim. O da bir eczacılıktan sonra il başkanlığı, il başkan yardımcılığı veyahut oralarda bulundu. Milletvekili oldu. Daha önce seçilemedi birkaç defa. Siyaseti bırakmadı. Ağzı güzel laf yapan, muhakemesi kuvvetli, mücadeleci bir insan olarak tanıyoruz kendisini" dedi.

 

FETÖ'CÜ AKRABASININ BABASININ CENAZESİ

 

Arınç "Benim için çok önemli bir tarafı daha var" diyerek Özel'le ilgili anısını paylaştı. Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralal Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında tutuklanan, eski Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden babası Halit Tay'ın cenaze törenine özel izin alarak katılmıştı. 4 Kasım 2016'da yapılan cenaze töreninde Bülent Arınç ve dönemin CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de yer almıştı. Arınç o cenazede yaşananları ilk kez anlattı. Arınç şunları söyledi: "Yani bunu hiçbir yerde de anlatmadım. Efendim sanıyorum 2017... Yani 15 Temmuz olmuş. Arkadan KHK'lar, arkadan tutuklamalar, arkadan davalar... Tabii bir ihbar furyası başlamış. Eşimin amcasının oğlu Manisa'da sağlık müdürüydü. Bizim de haziran seçimlerinde adayımız olmuştu. Ben de bırakmıştım o tarihte. O daha sonra işte KHK ile görevden alındı. Arkadan da tutuklandı, cezaevine girdi. Bizim amcamız, yani eşimin amcası o tarihlerde vefat etti. Gittik eşimle birlikte, Karaağaçlı köyünün yanında Çerkez Mahmudiye köyü vardır, oraya gittik. Amcamızın oğlunu da elleri bağlı olarak getirdiler. Sonra bir odaya koydular. Akrabalar da geldi. Kimisi ağlıyor, kimisi kucaklaşıyor falan. Amcamızın naaşı da avluda. Şimdi ben gittim. Ben akrabasıyım. Yani amcamızı da çok seviyoruz. Melek gibi bir insan. Halit amcamızı herkes sever. Özgür Özel gelmiş. O zaman Manisa milletvekiliydi. Sanıyorum belki de sağlık müdürü olan arkadaşının babasının cenazesine geldi. Veya ben gittiğim için geldi, bu tarafı sorgulama imkanımız yok. Ama hayatımın en büyük sükutu hayalidir. Manisa'nın beş milletvekili var AK Parti'de, hiçbirisi yok orada. Ve bunlardan ikisi elinden tutup da milletvekili yaptığım insanlar. Ve bir tanesi de o köyün çocuğu. Onlar yok ortalıkta. Vali zaten yok. Başsavcı kaçmış. Her biri bir tarafa dağılmış. Ben gideceğim diye. Özgür Özel var, ben varım. Cenaze geldi, imam bulundu. Getirdiler amcamızın oğlunu. Jandarma var başında, jandarma astubay mıydı, teğmen miydi hatırlamıyorum. Efendim, kelepçeleri çözemeyiz dediler. Nasıl çözemezsiniz? Bu nasıl Allahuekber diyecek ya? Babasının namazını kılacağız. Zaten otuz tane jandarma var orada. Elini çözsen ne olacak? Efendim biz böyle talimat aldık. Allah bin kere razı olsun. O benim kahramanımdır."

 

'ÖZEL BENİM HUKUKUMU KORUDU'

 

Arınç şöyle devam etti: "Özgür Bey dedi ki, başkanım lütfen siz karışmayın. Ben bu işi çözerim dedi. Onlarla o tartışmaya girdi. Siz dedi, girerseniz işin içini bunu büyütürler dedi. Ben onlarla mücadele edeceğim dedi. Jandarma gene kabul etmedi. Valiyi aradı telefon. Başsavcıyı aradı telefonla. Onlarla şiddetle münakaşa etti. Yaptığınız ayıptır dedi ya. Yani bu çocuk babasının cenazesine gelmiş. Niçin Allahuekber demesine izin vermiyorsunuz? Kaçacağından mı korkuyorsunuz? Sonunda merhamete mi geldiler, korkuya mı geldiler? Eller çözüldü. Çocuk Allahuekber dedi. Babasının namazını kıldı. Şimdi hiçbir Ak Partili'nin olmadığı bir yerde Her şeylerini bana borçlu olan insanların bile kaçarak, korkarak gelmediği bir yerde Özgür Özel benim hukukumu korudu. Ben bunu unutmam."

 

'CHP'LİLER BENİ TAKDİR EDİYOR'

 

"Nasıl CHP'liler benim dürüstlüğüm, namuslu oluşum karşısında beni takdir ediyorlarsa, ben de bu yaptığından dolayı ona teşekkür ediyorum her zaman" diyen Arınç "Bir medeni insan olarak o gün bizim acımızı paylaşmış bir insandır. Oraya gelmeyenler, benim yanımda görünmeyenler utanır inşallah. Bunu da anlatmış olduk" ifadelerini kullandı.

 

'ÖZEL'İ BAŞARILI BULUYORUM'

 

Arınç, Özgür Özel'i başarılı bulduğunu şöyle anlattı: "Yani bir kurultayda Partinin 10 senelik mi 12 senelik mi genel başkanı açık oyla kazanmış o da kaybetmiş şüphesiz bir insana elbette başarılı denir. Bundan sonra göreceğiz. Bakınız bu seçim sonuçlarını yorumlarken bu CHP'nin bence bu seçimlik başarısıdır. Bu başarının geçerli olması veya kalıcı olması için CHP'nin daha yapması gereken çok şey var."

 

'BİZE GÜÇLÜ RAKİP OLACAKLAR'

 

Arınç, "CHP kendi içerisinde bir değişimi, bir dönüşümü, halkla bütünleşmeyi, halkın bütün kesimlerini eleyle vermeyi ve belediyelerinde de başarılı olmayı eğer kabul ettirebilirse bize güçlü bir rakibi olacaklar. Refah Partisi de belediyelerle başladı. Ben bunun içindeydim. Bir belde belediye başkanıyla biz il belediye başkanlıklarını kazanmaya başladık. Örnek gösteriyorduk her yerde. Konya'yı daha sonra örnek göstermeye başladık. Ankara, İstanbul ondan sonra geldi, 94'te. Biz 84'lerde, 89'larda belediye kazanmaya başlamıştık. Şimdi çok şükür, elbette bir sınavdan geçtik. Bu sınavdan bütünlemeye kaldık. Ama başaracağız" diye konuştu.

Yeni Yorum