06 Ekim Perşembe 2022

Financial Times: “Erdoğan karşıtı ittifak, dağılmamak için mücadele veriyor”

Financial Times: “Erdoğan karşıtı ittifak, dağılmamak için mücadele veriyor”

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı adayını henüz açıklamayan muhalefetin 6'lı masasının çatlaklarla mücadele ettiğini yazdı. Gazete, masanın Haziran 2023 seçimlerinde umutlu olduğunu belirtse de masadaki çatlaklardan dolayı dağılmamak için direndiklerini yazdı.

 

Tüm Türkiye Haziran 2023'te yapılacak seçimlere kitlenmiş durumda. Hem hükümet kanadının hem de muhalefet kanadının bu kritik seçim için şimdiden hazırlıklara başladı. MHP'nin geçtğimiz haftalarda başladığı ‘2023’e Doğru: Aday Belli, Karar Net’ temalı mitinglerine hız kesmeden devam edecek.

 

Türkiye'de en merak edilen konuların arasında muhalefetin 6'lı masasından hangi adayın çıkacağı var. Cumhur İttifakı, şimdiden adayının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ilan etti. Ancak 6'lı masa henüz ortak adaylarının kim olduğunu açıklamadı.

 

"DAĞILMAMAK İÇİN MÜCADELE VERİYORLAR"

 

6'lı masa için dikkat çeken bir analize imza atan İngiliz Financial Times gazetesi, "Erdoğan karşıtı ittifak, çatlaklarla mücadele veriyor" başlıklı haberinde, 6'lı masanın seçimlede büyük umutları olduğunu anca ortaya çıkan çatlaklardan dolayı dağılmamak için mücadele verdiğini yazdı.

Haberde "Teorik olarak Erdoğan'a karşı birleşen partiler arasındaki ilişkilerin gergin olduğu, birlikte çay bile içmek istemediklerine" dikkat çekildi.

 

İYİ PARTİ-HDP GERGİNLİĞİ

 

Yapılan analizde, "İYİ Parti Lideri Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde HDP ile asla aynı masaya oturmayacağını söyledi. HDP'liler, Akşener'e 'seninle aynı kıraathanede çay içmeyiz' dedi." hatırlatması yapıldı.

 

Altılı masayı oluşturan bileşenlerin, gelecek yıl yapılacak seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı "tarihi fırsat" olarak gördükleri belirtilerek, ancak cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan'a karşı ortak adayın kim olacağının henüz belirsizliğini koruduğu vurgulandı ve şöyle denildi:

 

"GERİLİMİN EN BÜYÜK KAYNAĞI, ORTAK ADAYIN KİM OLACAĞIYLA İLGİLİ"

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Akşener, kamuoyu önünde birlikte çalışmaya kararlı olsa da, yaklaşan seçim stratejisi üzerinde derin ve büyüyen çatlaklar var. Gerilimin en büyük kaynağı, ortak adayın kimin olacağıyla ilgili.

 

"AKŞENER YAVAŞ'I İSTİYOR"

 

73 yaşındaki Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı yenme olasılığının birkaç alternatiften daha düşük olduğunu söyleyen anketlere rağmen, kendini öne sürmeye kararlı. Akşener, Mansur Yavaş'ı aday göstermeyi tercih ediyor. Ancak Kılıçdaroğlu, bunu kamuoyu önünde dışladı.

 

CHP'NİN HDP'YE YÖNELİK MESAJLARI İYİ PARTİ'Yİ RAHATSIZ ETTİ

 

İYİ Parti, Kılıçdaroğlu'nun, altı partili muhalefet ittifakının bir parçası olmayan HDP'ye yönelik açıklığından da rahatsız oldu. İYİ Parti yetkilileri, bunu Kılıçdaroğlu'nun kendi adaylığına destek sağlama çabasının bir parçası olarak değerlendiriyor.

 

"KILIÇDAROĞLU ADAY OLMAZSA MASA DAĞILIR"

 

CHP yetkilileri, son seçimlerde yüzde 11 oy almış bir partinin desteğini almanın çok önemli olduğuna inanıyor. Kılıçdaroğlu'nun yakın müttefiki Bülent Kuşoğlu, diğer partilerin CHP liderinin adaylığına karşı çıkmakta ısrar ederse muhalefet ittifakının 'dağılacağı' konusunda uyardı."

Yeni Yorum