28 Mayıs Salı 2024

Milletin Meclisinde Devlete Katil Dediler

Milletin Meclisinde Devlete Katil Dediler

 

İçişleri Bakanı Soylu'dan "Las Tesis" tepkisi

"(Las Tesis" dansının sözleri) Şili'de polis 2 kadını öldürdü, onun için çıktı. Fakat bu, Türkiye'de polise, hakime, devlete, Başkana 'tecavüzcü' ve 'öldüren' demeyi gerektirmiyor. Eğer dans da olacaksa, hepimiz dans edelim ayrı da en çok dansı Latin Amerika yapıyor, ne durumda olduğunu biliyoruz"

Genel Kurul'un, soru-cevap bölümünde CHP'li kadın milletvekilleri "Las Tesis" dansının sözlerini sıralara elleriyle vurup ritim tutarak söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Las Tesis" dansının Şili'de polis tarafından 2 kadının öldürülmesi üzerine çıktığını belirterek, "Fakat bu, Türkiye'de polise, hakime, devlete, Başkana 'tecavüzcü' ve 'öldüren' demeyi gerektirmiyor. Eğer dans da olacaksa, hepimiz dans edelim ayrı da en çok dansı Latin Amerika yapıyor, ne durumda olduğunu biliyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri bakanlıklarının 2020 yılı bütçelerine ilişkin soru-cevap bölümünde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, Şili'de başlayan ve dünyanın her yerinde kadına karşı şiddete dikkat çekmek için yapılan "Las Tesis" dansı eyleminin yapılmadığı tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Sütlü'nün "Şimdi kadın milletvekilleri olarak şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar adına size iki çift lafımız olacak." ifadesinin ardından CHP'li vekiller söz konusu dansın sözlerini sıra kapaklarına vurarak söylediler.

HDP Grubunun da destek verdiği söz konusu eylemde, CHP'li bazı milletvekilleri de şiddet gören ve öldürülen kadınların fotoğraflarını ellerinde tuttu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Grubunun söz konusu eylemine ilişkin, öldürülen kadınların her birisinin ortak acı olduğunu vurguladı.

Şarkının sözlerindeki, "Tecavüzcü sensin, öldüren sensin; polisler, hakimler, devlet ve başkan." şeklindeki ifadeleri aktaran Soylu, "Eğer bunları söyleyerek bu mesele çözülecekse Meclis de duysun. Eğer bu Meclis, 'Bunları söylemeye devam etsinler.' derse, ben İçişleri Bakanıyım, kanuna rağmen, Anayasa'ya rağmen en geniş hakkımı kullanacağım." diye konuştu. 

Bakan Soylu,  milletvekillerinin de bakanlarında sorumlu olduğunu belirterek, "Tecavüzcü sensin, öldüren sensin; polisler, hakimler, devlet..." diye bir grubu çerçeve içerisine almamak gerektiğini söyledi. Söz konusu dansın sözlerinin Şili'de ortaya çıktığına işaret eden Soylu, "Dans, elbette ki dans… O zaman CHP Grubu 'Tecavüzcü demekte bir mahzur yok' desin.  'Tecavüzcü polis…' Böyle bir şey olabilir mi?" ifadesini kullandı.

Soylu, Şili'de bu şarkı CHP Grubunun iddia ettiği gibi çıkmadığını belirterek, "Polis 2 kadını öldürdü, onun için çıktı. Yani sizin söylediğiniz sebeple çıkmadı. Bu Almanya'da yok. Ama siz kendiniz buna bir mana üretebilirsiniz. Fakat bu, Türkiye'de polise, hakime, devlete, Başkana 'tecavüzcü' ve 'öldüren' demeyi gerektirmiyor. Eğer dans da olacaksa, hepimiz dans edelim ayrı da, en çok dansı Latin Amerika yapıyor, ne durumda olduğunu biliyoruz." dedi.

Yeni Yorum