25 Nisan Perşembe 2024

Aşı uygulamasında takip edilecek grup sıralaması belli oldu

Aşı uygulamasında takip edilecek grup sıralaması belli oldu

Sağlık Bakanlığı, riskli grupları ve takip edilecek öncelik sıralamasını 4 aşamalı bir tablo halinde yayınladı.

 

Türkiye'de bugün itibariyle sağlık çalışanlarıyla başlayan aşılama kampanyasında takip edilecek grup sıralaması açıklandı.

 

Türkiye'de dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın canlı yayında aşı yaptırmasıyla koronavirüs aşılama kampanyasına start verildi. Bugün de sabah saatlerinde illere sevkiyatı tamamlanan aşılar, sağlık çalışanlarıyla birlikte yaygın aşılamaya geçildi. Uygulamada ise riskli gruplara öncelik tanınacak.

 

Sağlık Bakanlığı bu kapsamda riskli grupları ve takip edilecek öncelik sıralamasını 4 aşamalı bir tablo halinde yayınladı. Bu tabloya göre birinci aşamada, bugün aşılanmaya başlanan sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlar var.

 

İkinci aşamada da öncelik sıralaması, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevdeki kişiler, zabıta ve güvenlik görevlileri, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, öğretmenler ve öğretim üyeleri, gıda sektöründe çalışanlar taşımacılık sektörü çalışanları şeklinde düzenlendi.

 

Üçüncü aşamada ilk olarak kronik rahatsızlığı olan kişiler yaş gruplarına göre sıralanarak aşılanacak ve geriye kalan grupların aşılanmasıyla üçüncü aşama tamamlanacak.

 

Tabloda dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanların yapılacağı belirtildi.

Yeni Yorum