01 Aralık Cuma 2023

Gazze'ye 4 yardım uçağı daha

Gazze'ye 4 yardım uçağı daha

Gazze Şeridi’ne yönelik insani yardım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, büyük bölümü sağlık malzemelerinden oluşan 4 uçak dolusu yardım malzemesi gönderildiğini açıkladı.

 

Bakan Koca, yardım paketleri arasında tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, ilaç ve jeneratörlerin yanı sıra bebekler için kuvöz, mama gibi malzemelerin yer aldığını bildirdi. Yardım malzemelerinin yüklendiği Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 4 uçak, art arda havalanarak Mısır’a hareket ulaştı. Uçaklarda tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, ilaç ve jeneratörlerin bulunduğunu açıklayan Bakan Koca, “Uçaklarda bunların yanı sıra Gazze’li bebekler için kuvöz ve fototerapi cihazları ile bebeklerin bakım ve tedavisi için mama, yüksek sayıda bebek bezi, yine yüksek sayıda hasta bezi gibi malzemeler de bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

Yardımın girişi de dağıtımı da zor

 

İsrail ablukasındaki Gazze’ye şimdiye kadar 54 tır girdi ancak 2.5 milyon kişinin yaşamaya çalıştığı bölgede bu kişi başı 50 gram yardıma denk geliyor. Gazze’ye giriş yapan yardımların İsrail’in süregelen saldırıları nedeniyle bölgenin kuzeyine ulaştırılmasında yaşanan zorluklara da dikkat çekiliyor.

 

BİR SAAT YETMEZ

 

Mısır’la bağlantıyı sağlayan Refah Sınır Kapısı’ndan savaşın başladığı 15. günde yardım malzemelerinin geçişi için 1 saatlik bir süre tanındığını belirten Gazzeli yetkililer, durumun devam eden süreçte de bu şekilde ilerlemesi halinde yapılan yardımın bölgeye bir fayda getirmeyeceğini bildirdi.

 

ÖNCE İLAÇ LAZIM

 

Bölgede gıda ve yakıt ihtiyacının yanı sıra acil bir şekilde tıbbi araç gereç ile ilaç ihtiyacına gereksinim bulunduğu belirtiliyor. Sağlık yardımlarında cerrahi ekipmanlar ve ilaçlar beklenirken sağlık yardımlarında maske ve eldivenin ağırlığı oluşturmasına tepki gösteriliyor.

 

KUZEYE YARDIM ULAŞMIYOR

 

Gazze’de son saldırılar öncesi günlük ortalama 500 TIR geçişi olduğunu belirten yetkililer, önceki gün yardım malzemesi taşıyan 20 araçlık konvoyun Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini belirtti. Yapılan gıda yardımının Gazze’nin kuzey kesimine ulaşmasının saldırılar nedeniyle neredeyse imkansız oluşu Gazze’ye daha fazla yardımın sağlanması gerektiğini ortaya çıkarıyor.

 

Türkiye Gazze’ye 2 sahra hastanesi kuracak

 

Türkiye’nin sağlık ekipleri Gazzeli yaralılar için iki sahra hastanesi kuracak Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Selami Kılıç, Türkiye’nin Gazzeli yaralılar için yardımları kapsamında, bölgede 2 sahra hastanesi kuracaklarını bildirdi. Gazze’ye yardımların devam edeceğini vurgulayan Kılıç, “Burada bulunan ekiple Refah Sınır Kapısı’na gideceğiz, orada sahra hastanesi kurabileceğimiz alanların keşfini yapacağız. Refah Sınır Kapısı’na 10 kilometre uzaklıktaki Mısır Sağlık Bakanlığı’na ait olan ama faal olarak çalışmayan bir hastanede de incelemeler yapacağız. İkinci sahra hastanemizi buraya kurmayı planlıyoruz. Üçüncü olarak da El Ariş’teki bir hastaneyi güçlendireceğiz” diye konuştu.

 

İKİNCİ UÇAK ULAŞTI

 

Gazze’ye yardım noktasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, DSÖ başta olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlarla temas kurduğunu anlatan Kılıç, Mısır’ın işbirliğiyle bölgeye yakın olan havalimanına geldiklerini ifade etti. Kılıç, Dünya Sağlık Örgütü, diğer uluslararası kuruluşlar ve diğer ülkelerin taleplerinin henüz karşılanmadığını, bu nedenle sadece Türkiye’nin ekiplerinin bölgeye yardım ulaştırdığını bildirdi. İşbirliği alanlarından birinin ilaç, tıbbi cihaz yardımına ilişkin olduğunu ve bugün ikinci uçağın bölgeye geldiğini kaydeden Selami Kılıç, “Gerekli izinler alındı, sahra hastaneleri, ambulanslar, gerekli cihaz ve ilaçları yüklenerek inşallah en kısa sürede buraya gelecek” diye konuştu.

 

MISIR İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ

 

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen, Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yaptıklarını belirterek, “Onlar da Türkiye ile Mısır’ın Gazzeli kardeşlerimize özellikle çocuklara, hastalara, yaralılara, kanser hastaları dahil hep beraber omuz omuza destek verilmesi için ortak bir irade sergilediler. Bu konuda Mısır ile aramızda tam bir uyum, iş birliği ve dayanışma var” dedi.

Yeni Yorum