30 Eylül Cumartesi 2023

IDEF'te sürpriz ziyaretçi: Sudan ordusu isyancıları vuracak silah bakıyor

IDEF'te sürpriz ziyaretçi: Sudan ordusu isyancıları vuracak silah bakıyor

Sudanlı yetkililer, darbeci Hafter ile Rus Wagner'in desteklediği isyancılarla mücadele için silah belirlemek amacıyla soluğu İstanbul'daki IDEF'te aldı.

 

15 Nisan'dan beri iç savaş cenderesinde çırpınan Sudan'da meşrû ordu, Libya darbecisi Halife Hafter destekli isyancılarla mücadele ediyor. Milyonlarca kişiyi evlerini terk ederek başka bölgelere göç etmek zorunda bırakan isyancı Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), Rus paralı milis şirketi Wagner'den de destek gördüğü için Sudan ordusuna zaman zaman zor anlar yaşatıyor. 

 

Abdülfettah el-Burhan liderliğindeki Hartum yönetimi, katliamcı Cancavid milislerinin lideri 'Hemeti' lakaplı HDK lideri general Hamdan Dagalo'yu yenmek için çareler arıyor. Sudan bu süreçte Türkiye'nin savunma sanayii deneyiminden faydalanmak istiyor.

 

TÜRKİYE TECRÜBESİNİ BİZİMLE PAYLAŞSIN

 

İstanbul'da düzenlenen IDEF 2023 savunma fuarı, Hartum'dan gelen ziyaretçileri ağırladı. Gruba liderlik eden  Sudan Savunma Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Departmanı Direktörü Adil İsmail, "Türkiye'nin savunma sanayi alanındaki tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz" dedi.

 

İsmail, "Sudan'da savunma sanayimizi geliştirmek istiyoruz ve bunun için büyük bir tecrübeye sahip Türkiye'nin yardımlarını bekliyoruz. Türkiye'nin gelişmiş teknolojisi ve askeri tecrübesini Sudan ile paylaşması temennimizdir" açıklamasını yaptı.

 

İsmail , Sudan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eski ve güçlü olduğunun altını çizerek, Sudan'ın bağımsızlığından sonra Türkiye'nin bu ülkede ilk büyükelçilik açan ülkeler arasında olduğunu kaydetti. 

 

YAŞANANLAR 15 TEMMUZ İLE AYNI 

 

İki ülkenin karşılıklı büyükelçilik açmasıyla ilişki lerin daha da ilerlediğine dikkati çeken İsmail, "Bu ilişkiler 2018'de açılan askeri ataşelikler ve savunma sanayi alanındaki anlaşmalarla daha da derinleşmiştir " şeklinde konuştu.

 

İsmail, Türkiye'nin hiçbir şey saklamadan Sudan ile her şeyi paylaştığının ve ülkesine destek olduğuna işaret ederek, bu nedenle Türkiye'yi her daim dost bir ülke olarak gördüklerini belirtti.

 

Sudan'da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'da başlayan iç savaşa değinen İsmail, ülkesinde yaşanan olayların 15 Temmuz darbe girişimiyle benzerlik gösterdiğine dikkati çekti.

 

İsmail, "Sudan'da yaşadığımız şey Türkiye'de 15 Temmuz'daki elim hadise ile birebir benzerlik göstermektedir. Türkiye'deki olay kabul edilmeyen bir olaydı ve Sudan'daki olay da aynıdır" açıklaması yaptı.

 

Sudan'da orduya ve halka karşı planlanmış bir operasyon yapıldığını belirten İsmail, bu girişimin dış ülkelerden destek aldığını ve bu nedenle HDK'yi düşman olarak gördüklerini kaydetti.

 

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı general Abdülfettah el-Burhan, Türkiye'nin 2020 yılında Libya'ya el uzatmasının ardından her şeyin birdenbire değiştiğini hatırlatmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Sudan'a yardım etmeye çağırmıştı. 

Yeni Yorum