13 Temmuz Cumartesi 2024

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten MKYK açıklama: Gazze'de Srebrenitsa benzeri soykırım yapılıyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten MKYK açıklama: Gazze'de Srebrenitsa benzeri soykırım yapılıyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen MKYK Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik, Gazze'de yaşanan insanlık dramıyla ilgili "Netanyahu'nun eylemleri savaş suçu ve soykırımdır" dedi. Çelik ayrıca seçim takvimiyle ilgili çalışmaların bir iki gün içerisinde tamamlanacağını belirtti.

 

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

 

Teşkilatlarla ilgili olarak MKYK'mız genel başkanımız il ve ilçelerin atanmasıyla ilgili yetki vermektedir. Bu yetki talebi görüşülmüş uygun bulunmuştur.

 

Seçim takviminin nasıl işleyeceği nasıl gerçekleşeceği çalışmalar tamamlanıp, genel başkanımıza sunulup, kamuouyuyla paylaşacaktır.

 

Adaylar ne zaman başvuracak, hangi yöntemler uygulanacak takvim çalışması bir iki gün içinde sayın genel başkanımızla paylaşılacaktır.

 

"KATLİAM SİYASETİNİ YÜRÜTÜYORLAR"

 

Gazze'de gelinen noktada görülmüştür ki, Netanyahu'nun eylemleri savaş suçu ve soykırım kapsamına giren yaklaşımdır. Gazze Şeridi'ni yoğun bombardıman altında tutuyorlar, Hamas'la mücadele ettiklerini söylerken kadınları, çocukları hedef alarak katliam siyasetini yürütüyorlar.

 

Maalesef katledilen Gazzeli kardeşlerimizin sayısı 10 bine yükselmiştir. Böyle bir acıyı, trajediyi rakamlarla anmak zorunda kalmak ayrı bir acı fakat ortaya konulan katliamın boyutlarını göstermesi bakımından kaybettiğimiz 10 binin 7 bini sivil, çocuk ve kadınlardan oluştuğunu ifade etmek gerekir.

 

Doğrudan sivillerin tedavi gördüğü 16 hastane, 32 sağlık ocağı ve 105 sağlık merkezi doğrudan İsrail ordusu tarafından hedef alınmış, 40 bin konut tamamen yıkılmıştır. Tüm bunlar savaş suçu niteliğinde gelişmelerdir.

 

"SREBRENİSTSA BENZERİ SOYKIRIM"

 

Gazze halkına dönük olarak Netanyahu hükümetinin ortaya koyduğu katliam siyaseti soykırımdan başka bir şeyle ifade edilemez hale gelmiştir. BM Genel Sekreteri bunu 'dehşet' duygusuyla ifade ediyor.

 

Tüm bu ifadelerine rağmen BM hiçbir şekilde sürecin gidişatına müdahil değil. 121 ülke İsrail'e ateşkes çağrısı yaptı. Bu tablo içerisinde BM İnsan Hakları Komiseri, gidişattaki vahşeti görerek istifa etmiştir. Gazze'de Srebrenitsa benzeri soykırım yapılıyor.

 

SORULAR VE YANITLAR

 

GAZZE'YE YARDIMLAR

 

Gazze'ye günlük en az 500 TIR'lık yardım girmesi gerekir. 32 günde toplam 450 TIR yardım girmiştir. Bir günde girmesi gereken yardım bile 32 günde girmemiştir. Türkiye insani yardımdan sağlık hizmetine kadar her türlü desteğe hazırdır fakat İsrail bunu engellemektedir. Gazze'nin boşaltılması gibi bir şeyi asla kabul edemeyiz. Gazze'nin boşaltılması demek Netanyahu hükümetinin ve bu zihniyettekilerin Filistin davasını ortadan kaldırması demektir.

 

BM zaten hiçbir şey yapamıyor, BM Genel Sekreteri bunun dehşet olduğunu ifade ediyor, İsrail buna bile tahammül edemiyor. Gazze'deki saldırı uluslararası hukuku, kurumları da hedef almaktadır. Burada İsrail'in amacının tırnak içinde kendini savunma hakkıyla ilgisi olmadığını; 

 

Netanyahu hükümetinin başka amaçlarla koştuğunu bilmek gerekir. Netanyahu hükümetini eleştirirsiniz birileri çıkar antisemitiklikle suçlar. Biz antisemitizmle ilgisi yoktur, biz antisemitizme karşıyız. Şu anda Netanyahu hükümeti Hamas'la mücadele ettiğini söylerken 10 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Bunun 4 bini çocu, 3 bini kadın. Bunlar sivil ve masum insanlar, askeri niteliği olmayan insanlar.

 

Kendileri Hamas'la mücadele ettiklerini söyleyerek 7 bin kadın ve çocuğu katlettiler. 10 bin insanın hayatını kaybetmesine yol açan bombardımanlarla bu katliamı ortaya koymuş oldular. Şu anda Netanyahu'nun zihniyetinin DEAŞ zihniyetinden bir farkı yok. Bir şekilde bu işgale, saldırganlığa, soykırım faaliyetlerine karşı çıkan herkesi krimanilize etmeye çalışıyorlar. Türkiye buna boyun eğmez.

 

İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİ

 

Şu aşamada hükümet iradesi, Cumhurbaşkanlığı iradesi bunu Meclis'e göndermiştir. Bundan sonra karar yetkisi Meclis'tedir. Yüce Meclis bunu değerlendirecektir. İsveç'in attığı adımları yeterli buluyorsa onay verecektir, bulmuyorsa onay vermeyecektir. Takvimi konusunda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda birinci aşamadan ikinci aşamaya geçilmiştir. Yüce Meclis'in değerli milletvekilleri onu takdir edecektir.

 

CHP'DEKİ DEĞİŞİM

 

Yeni göreve gelenleri tebrik ediyoruz. Ama biz orada bir değişiklik görmedik. Aynı söylemler tekrar ediyor. Türkiye'de siyasal değişimi taşıyan parti yine AK Parti'dir. Türkiye'de siyasal değişim ihtiyacını gerçekleştiren kadrolar Cumhur İttifakı kadrolarıdır. Bizim gördüğümüz CHP aynı CHP, orada sadece bir koltuk değişimi olmuştur.

Yeni Yorum