18 Haziran Salı 2024

AK Partili Bülent Turan, CHP ve HDP'ye "gaziye 'katil' yaftası" ve Salihe Aydeniz oylaması tepkisi!

AK Partili Bülent Turan, CHP ve HDP'ye "gaziye 'katil' yaftası" ve Salihe Aydeniz oylaması tepkisi!

Çanakkale'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, dün HDP ile CHP vekillerinin polise tokat atan vekilin dokunulmazlığı kalkmasın diye oy vermesine tepli göstererek 'Böyle şey olur mu?' dedi. Turan ayrıca, CHP adayının, 'Konya'da öldürülen doktorun katili Çanakkale Gazisi Emin Başol' paylaşımına sert çıktı.

 

AK Parti İl Başkanlığı tarafından Çanakkale Öğretmenevi'nde bayramlaşma düzenlendi. Bayramlaşmaya AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, AK Parti Merkez Başkanı Aynur Tuna Yavaş, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, partililer ve muhtarlar katıldı.

 

SALİHE AYDENİZ'İN POLİSE TOKAT ATMASI

 

Meclis Genel Kurulu'ndaki Alt Komisyon Toplantısı'nda Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığının görüşüldüğünü anlatan Turan, "Dün Meclis'te alt komisyon toplantısı vardı. Hatırlar mısınız? 1 ay kadar önce bir utanmaz vekil müsveddesi bir polise tokat atmıştı. Üzüldük, utandık. Hemen adımlar attık. Dokunulmazlığın kaldırılması için komisyon kuruldu. Komisyonda 'kaldırılsın' kararı verilince genel kurula gönderdik. Dün toplantı yaptılar. Ulusalcı, milliyetçi, devletçi olduğunu iddia eden iyi niyetli ve zavallı az sayıdaki CHP'lilere sesleniyorum. Dün HDP ile CHP vekilleri polise tokat atan vekilin dokunulmazlığı kalkmasın, diye oy verdi. Böyle şey olur mu? Nerede bunların milliyetçiliği, devletçiliği, ulusalcılığı, halkçılığı? Bizim dokunulmazlığımız polise tokat atana dokunulmazlık vermez. Bu dokunulmazlık oy kullanmaya gitme hakkıdır, fikir hürriyeti hakkıdır, ifade hürriyeti hakkıdır ama polise tokat atma hakkı değildir o" dedi.

 

"YÜREĞİMİZ YANDI, KAHROLDUK"

 

Konya Şehir Hastanesi'nde görevli doktor Ekrem Karakaya'nın öldürülmesiyle ilgili Turan, "Maalesef bir doktorumuz şehit edildi. Yüreğimiz yandı, üzüldük, kahrolduk. Dünyanın her yerinde benzer işler olabiliyor. Bir akılsız, bir katil, bir sorunlu adam çıkıp bazen bir kadınımıza, bir doktorumuza her türlü yanlışı yapabiliyor. Dün de böyle bir sıkıntıyla karşılaştık. Doktorumuza Allah'tan rahmet diliyorum. Hepimiz buradayken söylüyorum, sağlık çalışanlarımıza karşı daha hassas olalım. Onlar bizim için görev yapıyor. Daha dikkatli olalım. Özellikle pandemi döneminde çok yoruldular. Ancak bu süreç bir istismarın kapısını açmamalı. PKK liderine özgürlük isteyen Türk Tabipleri Birliği Başkanı'nın ortaya koyduğu siyasal anlayış doktorların genel kanaati değildir, olmamalıdır. Bir insanımızı mağdur ederek, hastamızı mağdur ederek hak aramayız, aramamalıyız. Hak ararken başka mağduriyetlere kapı açmamalıyız" diye konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU'NUN DR. EKREM KARAKAYA 

PAYLAŞIMI

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün tweet atıp, Meclis'i olağanüstü toplanmaya davet ettiğini söyleyen Bülent Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Kılıçdaroğlu dün attığı tweet ile 'Karakaya kanunu çıkaralım, Meclis'i olağanüstü toplanmaya çağıralım' dedi. Bir, Meclis olağanüstü toplanmaya Twitter'dan çağırılmaz. Adam gibi teklif ver, ne verdiğini görelim, ondan sonra tartışalım. İki, sağlık çalışanlarımızla ilgili biz daha mayıs ayında ve 2020'nin Nisan ayında iki tane kanun çıkardık. 2020 kanun teklifine tüm partililerle ortak karar verdik. Ey Kılıçdaroğlu, sen dün ortak verdiğin kanunu beğenmedin de şimdi bir kanundan bahsediyorsun? Bizim doktora, sağlık çalışanlarına karşı tedbirde dünyanın en iyi ülkelerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Kılıçdaroğlu tweet'inde 'Karakaya kanunu' diyor. Hadi teklif diyemedin, bilmiyorsun. Dünyada sadece Amerika'da teklif sahibi senatörün adıyla kanun alınması usulü vardır. Bizde mağdur adıyla kanun olmaz. Anlaşılıyor ki danışmanlığını yapanlar da tweet'ini atanlar da Amerika'yı iyi bilen adamlar. Bu istismar konusu değil. Bu siyasi polemik konusu değil. Bu varsa eksiği beraber çözeceğimiz özel bir konu."

 

"GAZİYE DOKTOR KATİLİ DEDİLER"

 

CHP Çanakkale milletvekili aday adayı İsmail Ağa’nın, Çanakkale’de yaşayan gazi hakkında sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşıma da sert tepki gösteren Turan, "Siyaseti yaparken ahlak ile yapmak istiyoruz. Rakibimiz de olsa iftira, tehdit yapmadan bunu yapmak istiyoruz. Dün Çanakkale’de maalesef CHP’nin adayı olan bilinen, tanınan birisi sosyal medyadan, Konya’da öldürülen doktorumuzun katili bu adamdır diye küfür de ederek bir paylaşımda bulundu. Bir baktık katil dediği Çanakkale Merkez ilçemizde yönetim kurulu üyesi ve Güney Doğu gazimiz Emin abimiz. Bu adam gazidir, hala yaraları vardır. Beraber yol yürüyoruz, çalışıyoruz ama o CHP’li fotoğrafı yayınlayarak Konya’daki katil bu adam diye paylaşım yaptı. Bu çok üzücü çok ayıp. Bunun adı siyaset değil, bunun adı ilke değil. O yüzden sosyal medya yasasının çıkması lazım diyoruz. Biz bunları söyleyince sosyal medya düşmanı diyorlar, demokrasi karşıtı diyorlar hayır. Bu büyük bir haksızlık, büyük bir yanlışlık. Bizim Gazimize o ithamı yapıyor olmak, bizim gazimize utanmadan, sıkılmadan o ifade de bulunuyor olmak çok büyük yanlışlık ve haksızlık. Hiç kimse bunu yapmasın. Siyaset, her türlü değerin ayaklar altına alındığı bir zemin olmaması lazım” diye konuştu.

 

“BUNUN ADI SİYASET DEĞİL”

 

Bunun adının siyaset olmadığını belirten Turan, “İçişleri bakanımız Süleyman Soylu ile beraber Emin gazimizin bir fotoğrafını alıyor, CHP’li o malum kişi ve diyor ki ‘Konya’daki doktoru öldüren bu’ paylaşıyor. Küfür ve hakarette ediyor. Fakat buradaki derdi İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile katillerin güya aynı karede fotoğrafı olduğunu göstermesi. Bunun adı siyaset değil arkadaşlar. Bu büyük bir ahlaksızlık, büyük bir yanlış. Biz Emin bey ile bütün süreçleri takip edip yasal olarak haklarımızı kullanacağız” dedi.

Yeni Yorum