18 Haziran Salı 2024
3 yıl önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yunanistan diyaloğa hazır değil

Türkiye, yunanistan, kıbrıslı rumları, dış işleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, doğu akdeniz, diyalog

3 yıl önce

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Türkiye ile yapıcı diyalog kurmamız gerekiyor

Türkiye, almanya, angela merkel, ab liderler zirvesi, doğu akdeniz, Türkiye ile yapıcı ilişkiler, yunanistan, kıbrıs, karabağ, azerbaycan, ermenistan

3 yıl önce

CHP’li belediyelerde FETÖ’nun ‘diyalog projelerine’ özenti bugün değil: İBB’den önce Beşiktaş Belediyesi benzer bir kutlama ile gündeme geldi

CHP’li belediyelerin bu uygulamaları akla FETÖ’nün Dinlerarası Diyalog Vakfı öncülüğünde yürütülen “dinlerarası diyalog projesini” getirdi

3 yıl önce

Zonguldak Valiliği’nden kaymakam ile eczacılar arasında geçen diyalogla ilgili açıklama

“Bazı sosyal medya hesapları üzerinden bugün servis edilen “biz tutanak düzenleyelim, siz itiraz edersiniz” başlıklı paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 1 yılı aşkın bir süredir tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, gerek hızlı bulaşıcılığı gerekse bilhassa yüksek yaş grupları ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımız üzerindeki ölümcül etkisi nedeniyle kamu sağlığı açısından çok ciddi bir risk oluşturmaktadır. Covid-19 salgını kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri üzerine Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda gerekli tedbir ve kurallar belirlenmekte ve aziz milletimizin feraseti ve fedakarlığıyla birlikte başta sağlık çalışanları olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından toplumsal bir mücadele yürütülmektedir. Bu kapsamda Ereğli ilçemizde de denetim çalışmaları Kaymakamlığımızın koordinesinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idare birimleri, meslek odaları ve kolluk kuvvetlerinden oluşturulan ekiplerimiz tarafından kesintisiz şekilde sürdürülmektedir. Denetim çalışmalarının etkinliği ve sürekliliğini takip ve kontrol amacıyla bu faaliyetlere başta kaymakamımız olmak üzere tüm daire amirlerimiz de bizzat sahada eşlik etmektedirler. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan Genelgelerle esasları belirlenen denetim çalışmalarının temelini rehberlik edici fonksiyon oluşturmakta olup saha denetimlerinde öne çıkarılmak istenilen ana husus toplumsal sorumluluk çerçevesinde duyarlılığın en üst seviye yükseltilmesidir.   Kamuoyuna bugün yaşanmış gibi sunulan hadise 26 Kasım 2020 tarihli denetimler sırasında gerçekleşmiştir. Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu içerisinde bulunduğumuz kontrollü normalleşme döneminde ve esasını rehberliğin oluşturduğu dinamik denetim modeline geçilen bir sürecin başlangıcında gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp,  bu tür gerçeğe aykırı spekülatif haber ya da paylaşımlar denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu, bireysel tutum ve davranışlarımızın ilin risk durumuna ve buna bağlı olarak uygulanacak tedbir seviyelerine doğrudan etki edeceği kontrollü normalleşme döneminde, temizlik, maske, mesafe temel prensipleri ile salgınla mücadele kapsamında alınan diğer tedbirlere toplumsal sorumluluk çerçevesinde tam olarak uyulmasının gündemde yer alması herkes açısından en hayırlısı olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

3 yıl önce

HDP’li Sancar, İYİ Parti ile diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Başsavcılığı'nın açtığı kapatma davasının iddianamesini usul eksikliğinden dolayı iade etmişti. Kapatılmaya ilişkin büyük bir tecrübeye sahip olduklarını ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP’nin önümüzdeki döneme ilişkin izleyeceği yol ve yöntemleri şöyle aktardı: “Hem partimiz ve hem de halkımız sadece bugün böylesi gelişmelerle karşı karşı kalmıyor. Halkımız tüm bu süreçleri iyi biliyor ve duyarlıdır. Dolayısıyla şunu söyleyebilirim; birincisi HDP’nin kapatılması talebine karşı yasal ve siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Hazırlıklarımızın temel amacı HDP’yi korumaktır. Fakat partiler siyasi mücadele için yalnızca yol, yöntem ve araçtırlar. Esas olan bu mücadelenin devam etmesidir. HDP olmazsa bile Kürt halkı başka bir parti ile özgürlük mücadelesini daha güçlü bir şekilde sürdürecektir. Duruma ve sonuçlara göre alternatif çalışma ve hazırlıklarımız da var” İYİ PARTİ'YE DİYALOG ÇAĞRISI HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da, Artı TV’de katıldığı programda, İYİ Parti ile diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi. Mithat Sancar, daha önce katıldığı bir yayında da "Kapatma dışında bir karar beklemiyoruz; yeni parti ya da HDP'nin kendisini feshetmesi seçenekler arasında" demişti.

2 yıl önce

Merkel'den Miçotakis'e uyarı: Ankara'yla makul diyalog kurulmalı

Almanya'nın ilk kadın başbakanı olarak kayıtlara geçen ve 16 yıldır bu görevi üstlenen Angela Merkel, veda turları kapsamında son resmi ziyaretlerinde bulunuyor. Aldığı birçok kritik karar ile adından sıkça söz ettiren Merkel'in bu kez rotası Yunanistan oldu. MICOTAKIS YİNE TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI Başkent Atina'da Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile kapalı kapılar ardında bir dizi görüşmeler yapan Merkel, daha sonra Miçotakis ile kameraların karşısına geçti. Konuğuyla yaptığı görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamalarada bulunan Miçotakis, yine Türkiye'yi hedef göstererek, "Batı'nın ılımlılığı Türkiye'nin keyfi davranışlarını teşvik ediyor" dedi. MERKEL: ANKARA'YLA MAKUL İLİŞKİLER KURULMALI Açıklamalarıyla rasyonel diplomasi taraftarında olduğunu belirten Merkel, "Görüş ayrılıklarına rağmen Ankara'yla makul ilişkiler kurulmalı. İhtilaf noktalarında ortak tutum iki tarafı da güçlendirir." ifadelerini kullandı.

2 yıl önce

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Türkiye ile Yunanistan arasında yapıcı diyalog çağrısı yaptı

İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği (AB) ve İş birliği Bakanı Jose Manuel Albares Bueno, Türkiye ile Yunanistan arasında yapıcı bir diyalog kurulmasından ve iki ülke arasındaki sorunların Avrupa hukuku temelinde çözülmesinden yana olduklarını söyledi. Alberes, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Atina'da yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Yunanistan ve İspanya'nın AB ve NATO üyesi iki müttefik ülke olduğunu vurgulayan Alberes, "Tüm diğer AB ülkeleri gibi Yunanistan da emin olabilir ki İspanya her zaman Avrupa çerçevesinde ve ortak Avrupa kararlarına uygun hareket edecektir." dedi. Alberes, İspanya'nın Atina ile turizm, ticaret, Kovid-19 ile mücadele ve eğitim gibi konularda iş birliğine açık olduğunu ifade etti. Bakan Alberes, Türkiye ile Yunanistan arasında yapıcı bir diyalog kurulmasından ve iki ülke arasındaki sorunların Avrupa hukuku temelinde çözülmesinden yana olduklarını da kaydetti. Dendias ise derinleşen İspanya ve Türkiye ilişkilerine dikkati çekerek, AB üye ülkelerinin, "saldırgan ya da bölgesel istikrarı bozacak eylemler"de kullanılabilecek askeri ekipman ve teknoloji ihraç etmemekle yükümlü olduğunu söyleyerek, Albares'ten İspanya'nın AB çerçevesinde hareket edeceğine dair söz aldığını ileri sürdü.

2 yıl önce

NATO'dan Rusya'ya diplomasi ve diyalog çağrısı

Brüksel'deki NATO karargahında yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı sırasında bakanların Ukrayna'daki durumla ilgili bildirisi yayımlandı. Bildiride, Rusya'nın askeri yığınağı hakkında derin endişe duyulduğu belirtilerek, "Rusya'ya en kuvvetli şekilde diplomasi yolunu seçme, asker yığma kararını tersine çevirme ve uluslararası yükümlülükleri ve taahhütleri uyarınca kuvvetlerini Ukrayna'dan çekme çağrısında bulunuyoruz." denildi. Rusya'ya karşı caydırıcılığın yanında diyaloğa açık tavrın sürdürüleceği vurgulanan bildiride, Rusya'nın eylemlerinin Avro-Atlantik güvenliğine tehdit teşkil ettiği, bu nedenle NATO'nun doğuda askeri varlığını güçlendirdiği hatırlatıldı. Bildiride, "Savunma ve caydırıcılığa yönelik duruşumuzu daha da kuvvetlendirmeye hazırız." ifadesine yer verildi. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına desteğin teyit edildiği bildiride, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı olduğu ve Rusya'nın saldırgan tavrının ciddi sonuçları olacağı yinelendi. Bildiride, "NATO ve müttefikler Rusya ile Avro-Atlantik güvenliği konularında en üst düzey de dahil olmak üzere diplomasi ve diyalog yolunu izlemeye devam etmektedir." ifadesi kullanıldı. NATO bakanları, Polonya'nın AGİT dönem başkanı olarak başlattığı Yenilenmiş Avrupa Güvenliği Diyaloğuna hazır olduklarını ifade ettiklerini, Rusya'ya daha önce güvenlik konusunda yapılan tekliflere yanıt beklediklerini belirtti.

1 2 3