20 Mayıs Pazartesi 2024
3 yıl önce

İtalya'da sağlık sistemi çöktü! Hastalar tuvaletlerde ölüyor

İtalya’nın Napoli kentinde Covid-19 hastası olan bir adam hastane tuvaletinde hayatını kaybetmiş halde bulundu

3 yıl önce

İtalya'da hastanelerde yer kalmaması nedeniyle kiliseler kullanılmaya başlandı

Koronavirüsün etkisini artırdığı ülkelerden İtalya'da sağlık sistemi alarm veriyor

3 yıl önce

Euronews, Türkçe ve İtalyanca dillerinde yaptığı yayınları sonladırma kararı aldı

İtalyanca kanalının kapatılacağı ve bu dilde sadece dijital ortamda yayın yapılacağının belirtildiği açıklamada, Türkçe servisinin de artık bulunmayacağı ifade edildi. Açıklamada, 2017'den bu yana 100 çalışanın kanaldan ayrıldığı da anımsatıldı. Birçok sendikanın çağrısıyla Euronews çalışanları 9 Şubat'ta bir gün süreyle greve gitmişti. 1993'te kurulan Euronews kanalı, 12 dilde yayın yapıyordu. Kanalın 500 kadrolu çalışanı vardı.

2 yıl önce

Libya'dan İtalya'ya uyarı: İç işlerimize karışma

Libya Başkanlık Konseyi, kendisiyle koordinasyon içinde olmadan "ulusal diyalog forumu" düzenleme çalışması yapan İtalya'nın girişimini kınayarak, iç işlerine karışılmaması uyarısında bulundu. Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, konuyla ilgili Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menkuş'a bir mesaj gönderdi. Mesajda, Dışişleri Bakanlığının, İtalya Dışişleri Bakanlığının daveti doğrultusunda Başkanlık Konseyi ile önceden koordinasyon olmaksızın, İtalya topraklarında bir "ulusal diyalog forumu" düzenlemek için Libya'nın güneyinden (Fizan) bir heyet göndermeye hazırlandığının öğrenildiği belirtildi. Konseyin mesajında İtalya'nın attığı bu adımın kınandığı kaydedilirken, forumun iptal edilmesi talep edildi. Mesajda ayrıca, Roma yönetimi Libya'nın iç işlerine karışmaması ve devlet prensiplerine saygı göstermesi konusunda uyarıldı.

2 yıl önce

İçişleri Bakanı Soylu, İtalya'da Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Bozinovic ile görüştü

Bakan Soylu’nun ziyaretine ilişkin İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “2021 Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödül Töreni vesilesiyle İtalya’nın başkenti Roma’ya resmî ziyaret gerçekleştiren Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Hırvatistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Sayın Davor Bozinovic ile bir araya geldi” denildi.

2 yıl önce

KADES’e İtalya’da uluslararası ödül! Ödülü İçişleri Bakanı Soylu teslim aldı…

Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından, İçişleri Bakanlığınca kadınların risk ve tehdit anlarında ihbarda bulunmaları ve kolluk kuvvetlerini olay yerine yönlendirmeleri amacıyla 2018'de kullanıma sunulan KADES'e "Kovid-19 salgınında ulusal yardım hatları ve akıllı telefon uygulamalarıyla aile içi şiddetle mücadele" kapsamında ödül verdi. https://twitter.com/pam_int/status/1461359284311105543?s=21 Ödül törenine katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'ya giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İtalyan Parlamentosunda düzenlenecek törende KADES'in ödülü aldı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “KADES Uygulamasına Uluslararası Ödül İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen 2021 Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödül Töreni'nde, aile içi ve kadına şiddetle mücadelede KADES Uygulaması'na verilen ödül, Bakanımız Sn. Süleyman Soylu'ya takdim edildi.” denildi. Ayrıca Bakan Soylu, Roma ziyareti kapsamında, Hırvatistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı Davor Bozinovic ve Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korgeneral Saif bin Zayed Al Nahyan ve İtalya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese bir araya geldi.

2 yıl önce

Türkiye; Fransa, İspanya ve İtalya'yı geçerek bölgede lider oldu

Dünya turizminin merkezi ve en hareketli bölgesi Akdeniz'de rekabet pandemi ortamında da sürüyor. Yılın 10 aylık döneminde Türkiye ziyaretçi sayısında en büyük rakipleri Fransa, İspanya ve İtalya'yı geçerek bölgede lider oldu. Ancak kişi başına turizm gelirinde durum farklı. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye 10 ayda yalnız yabancılarla 21 milyon, buna yurtdışında ikamet eden yurttaşların da eklenmesiyle ziyaretçi sayısında 25,3 milyonu aşarken İspanya ve Fransa 24 milyon, İtalya da 21 milyonda kaldı. Bu dönemde Yunanistan 15 ve Hırvatistan 10 milyon, Mısır da 5 milyon ziyaretçi aldı. TÜRKİYE YURTDIŞI İKAMETLİLERLE ÖNDE Pandemi döneminde İspanya'dan daha büyük bir performans gösteren Türkiye, ziyaretçi sayısında yurtdışında ikamet eden yurttaşlar sayesinde kıl payı İspanya'nın önünde. 10 ayda İspanya 24 milyon 827 bin turist alırken, Türkiye'nin 3 milyon 923 bini yurtdışında ikametli yurttaşlardan olmak üzere toplam 24 milyon 979 bin ziyaretçi aldı. Bu durumda 10 aylık verilere göre Türkiye 152 bin kişi ile İspanya'nın önüne geçti. TÜRKİYE ZİYARETÇİ, İSPANYA GELİRİ ARTIRDI Toplam ve kişi başına turizm gelirinde ise durum farklı. Ziyaretçi sayısında Türkiye yurtdışındaki yurttaşlarla İspanya'nın önüne geçerken, gelirde İspanya Türkiye'nin çok önünde. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ödemeler Dengesi Raporu'na göre Türkiye 2021 yılının 3. Çeyreğinde 3.1milyar doları yurtdışında ikametli yurttaşlardan, 16.4 milyar doları da yabancı ziyaretçilerden olmak üzere toplam 20.3 milyar dolar turizm geliri elde etti. GELİR, ZİYARETÇİ VE KİŞİ BAŞINA GELİR 10 aylık ziyaretçi sayısı Türkiye'den az olan İspanya'nın turizm geliri ise 27.5 milyar Euro (31 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Yılın 10 aylık döneminde Türkiye'nin yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 88 artarken İspanya'nın turizm geliri yüzde 47 arttı. Öte yandan Türkiye'nin turizm geliri yüzde 29.19 oranında artarken ziyaretçi sayısındaki artış ise yüzde 28.4 oldu. Kişi başına turizm geliri de yabancı ziyaretçide 621 dolardan 679 dolara, yurtdışında ikametli yurttaşların da eklenmesiyle 646 dolardan 704 dolara yükseldi.

2 yıl önce

İYİ Parti grup toplantısında 'barınamıyoruz' diyen üniversiteli gencin İtalya tatili fotoğrafları ortaya çıktı

İYİ Parti'nin bugünkü grup toplantısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kürsüyü konuşmasının ortalarında Deniz Barış Çatal isimli bir gence bıraktı.

1 2 3