24 Haziran Pazartesi 2024
3 yıl önce

Papaz, Nikol Paşinyan'ı kiliseden kovdu

Son olarak ölen Ermeni askerleri için Sisian Aziz Grigor kilisesindeki taziyeye giden Paşinyan, tokalaşmak istediği papaz tarafından kiliseden kovuldu

3 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Francis ile Filistin’i konuştu

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Filistin’de bir vahşet yaşandığını belirterek, İsrail’in saldırılarının muhatabının sadece Filistinliler değil tüm Müslümanlar, Hristiyanlar ve insanlık olduğunu ifade etti.

2 yıl önce

Papa Francis hastaneye kaldırıldı

Katoliklerin ruhani lideri 84 yaşındaki Papa Francis, Aziz Petrus Meydanı'ndaki geleneksel Pazar Angelus duasına katılmasının ardından kolon ameliyatı için hastaneye kaldırıldı. genelgundem.com’un CNN'den aktardığı habere göre, konuya ilişkin yapılan resmi açıklamada, "Bu öğleden sonra Kutsal Papa Françesko, semptomatik stenotik divertikülit için planlanmış bir cerrahi müdahale için Roma'daki Gemelli hastanesine gitti. Ameliyatı profesör Sergio Alfieri yapacak. Ameliyatın sonunda bir sağlık bülteni yayınlanacak." ifadeleri yer aldı.

2 yıl önce

Papa: Kürtaj bir cinayettir

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Macaristan'ın başkenti Budapeşte ile Slovakya'yı kapsayan dış gezisinden dönüşünde uçakta seyahatini takip eden gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ruhani lider, kürtajın sorundan daha fazlası olduğunu ve burada konunun insan hayatını ilgilendirdiğini belirterek, "Kürtaj bir cinayettir. Kürtaj yapan öldürür. İnsan hayatına saygı duyulmalı, bu çok açık. Bir sorunu çözmek için insan öldürmek doğru mudur? Bir insanı öldürmek için kiralık katil tutmak doğru mudur?" dedi. Eşcinsel evliliklerle de ilgili konuşan Papa, bir erkek ve bir kadın arasındaki evliliğin kutsal olduğunu ve kilisenin bu kutsallığı değiştirme yetkisi bulunmadığını söyledi. Papa Franciscus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarına yönelik karşıtlığa değinerek, "Kardinaller arasında da aşı karşıtı olanlar var. Bunlardan bir tanesi zavallı, Kovid-19'dan hastaneye kaldırıldı." dedi. Vatikan içinde hemen hemen herkesin aşılandığını ve aşı yaptırmayan küçük bir grup kaldığını, onlara da nasıl yardım edilebileceği üstünde çalışıldığını söyledi.

2 yıl önce

Özür dilemedi: Papa, Fransa'da 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olması nedeniyle üzgün

Vatikan Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Fransız rahipler hakkında çıkan rapor konusunda bilgilendirilen Papa’nın, raporun içeriğini acıyla öğrendiği belirtildi. Açıklamada, Papa'nın düşüncelerinin mağdurlarla olduğu kaydedildi. Ruhani liderin, bu hadiseleri bildirmelerinden ötürü mağdurların cesaretlerine ve Fransa Kilisesine minnettar olduğu ifade edildi. Papa Franciscus'un istismarlar nedeniyle mağdurlardan özür dilememesi dikkati çekti. Fransa'daki kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olduğu tespit edilmişti. Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) Başkanı Jean-Marc Sauve, Katolik Kilisesinin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını belirtmişti.

2 yıl önce

Makarios artıkları DEAŞ gibi! Rum papazlar silah taliminde

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde papazlar atış talimi yaptı. Rum din adamlarının bu eylemi, sosyal medya ve basında tepkilere yol açtı. Tepkileri dindirmek için açıklama yapan kilise "savaşı kutsamıyoruz" dedi. Olay Rum basınında geniş yer bulurken sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi, papazların silahlı görüntüleri eleştirildi. Bu etkinliğin, İsa Peygamber'in öğrettiği sevgi anlayışıyla bağdaşmadığı vurgulandı. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise görüntülerin Taliban'ı anımsattığını söyledi. Tepkiler üzerine kilise açıklama yaptı. "Kilise savaşı kutsamıyor" denildi. KİLİSE SAVUNDU Papazların atış talimini Protaras beldesinde yer alan ve yenilenen atış poligonunda yaptığı söylendi. Psikoposluğun bu şekilde orduya destek olduğu ifade edildi. "Ne Papaz cübbeleri isyan etti ne de savaş ilan ettik. Ama mutlu olduk" sözleriyle atış talimi savunuldu. TMT İŞTE BUNLARLA SAVAŞTI Kıbrıs'ta Türk varlığını yok etmeyi ve Ada'yı Yunanistan'a bağlamayı hedefleyen terör örgütü EOKA, 7 Mart 1953'te Başpsikopos Makarios'un okuttuğu yeminle kuruldu. Kilise de örgütün en büyük destekçisiydi. 1 Nisan 1955'te ilk sabotaj eylemini gerçekleştiren EOKA, daha sonra sistematik olarak Türkler'e suikast, baskı, yıldırma ve göçe zorlama politikaları uygulamaya başladı. 1960'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulması ve Makarios'un Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından EOKA çeteleri devletin kilit notlarına yerleştirildi. Makarios ve kilise desteği ile başlayan ENOSİS hayali devlet politikası haline dönüştü. Halk TV sunucusu Ayşenur Arslan'ın "illegal, suikast örgütü" diye tanımladığı Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) işte bu süreçte kuruldu. Verdiği mücadeleyle Kıbrıs'ın bir Yunan adası olmasının önüne geçti.

2 yıl önce

FOX TV’de Doğan Şentürk açıkladı! İmamoğlu’nun Papa ile görüşecek olması dalga konusu oldu…

STÜDYODA DALGA KONUSU OLDU Fox TV’de Doğan Şentürk’ün sunduğu Orta Sayfa programında İmamoğlu’nun İtalya’da Akdeniz kentleri belediye başkanları ile yaptığı görüşmeler ele alındı. Doğan Şentürk’ün üzerine basarak, İmamoğlu’nun Papa Francis ile görüşeceğini söylemesi, stüdyodaki gazetecileri arasında dalga konusu oldu. Stüdyodaki katılımcıların mimikleri dikkat çekti. https://twitter.com/genelgundem/status/1497934794558115843?s=21

2 yıl önce

Papa Franciscus'tan Ukrayna'daki savaş için çağrı: Bu katliamı durdurun

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Vatikan'da Aziz Petrus Meydanı'na bakan çalışma ofisinin penceresinden yaptığı geleneksel pazar duasında, bu haftada da Ukrayna’daki savaşa değindi. Ruhani lider, dua sonrasında yaptığı açıklamada, "Mariupol şehri, Ukrayna'yı yıkan acı verici savaşta şehit bir kent haline geldi. Çocukların, masum ve savunmasız sivillerin öldürülmesi barbarlığı karşısında hiçbir stratejik gerekçe yoktur. Kentleri mezarlığa dönüştürmeden önce bu kabul edilemez silahlı saldırı durdurulmalıdır." dedi. Savaşın sona ermesi için yalvaran insanların sesine kalbiyle katıldığını belirten Papa, "Tanrı adına acı çekenlerin, saldırı ve bombalamaların durması yönündeki feryatlarını duyun. Müzakereye kararlı şekilde yaklaşın ve insani koridorlar etkili, güvenli olsun. Tanrı adına size söylüyorum: Bu katliamı durdurun." ifadelerini kullandı. Papa Franciscus, konuşmasının ardından inananlarla beraber bir süre sessizce acı çekenler ve barış için dua etti. Vatikan Basın Ofisi, Papa'nın pazar duasını meydanda yaklaşık 25 bin kişinin takip ettiğini bildirdi.

1 2 3