14 Temmuz Pazar 2024

Ekrem İmamoğlu'nu terleten Ulusal Kanal muhabirini satın almak istediler

Ekrem İmamoğlu'nu terleten Ulusal Kanal muhabirini satın almak istediler

Ulusal Kanal muhabiri Ülkühan Doğanbey'in soruları, Ekrem İmamoğlu'nu çaresiz bıraktı. Devreye İBB reklamı alan ve İmamoğlu yanlısı tutumuyla bilinen Oda TV girdi, yüksek maaş ve 'yükselme' teklifinde bulundu. Soner Yalçın, 'Biz de o yollardan geçtik, oradan çık.’ dedi.

 

Ulusal Kanal, adı cumhurbaşkanlığı adaylığı için parlatılan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)  Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun faaliyetlerini ortaya çıkardı. Ulusal Kanal yerel yönetimler muhabiri Ülkühan Doğanbey'in kamuoyunun önünde sorduğu sorularla İmamoğlu köşeye sıkıştı. 

 

Doğanbey'in cesur ve doğru soruları kamuoyunun takdirini kazandı, sosyal medyada ve basında geniş yer buldu. Günlerce paylaşıldı.

 

Bunun ardından İBB yönetimine yakınlığıyla bilinen, Soner Yalçın'ın haber sitesi Oda TV'den ilginç bir çıkış geldi. Sitelerinde İmamoğlu aleyhine haberlere yer vermekte imtina eden site, İmamoğlu'nu sorduğu sorularla terleten Doğanbey'e yüksek ücretli ve tüm imkanlarının sağlanacağı bir iş teklifi yaptı. Oda TV'yi istemezse başka bir yerde iş bulma vaadi ise amacın Doğanbey'i Ulusal Kanal'dan koparmak olduğunu gösterdi.

 

'TÜM ŞARTLARINI KABUL EDERİZ'

 

Ülkühan Doğanbey, teklifleri şöyle anlattı:

 

“Türk milleti adına, Türk milletinden gizlenenleri düzenlediği basın toplantılarında İmamoğlu’na sorduk… Oda TV Yazı İşleri Müdürü Can Özçelik, bu sürecin ardından beni aradı. Takip ettiklerini söyledi ve tebrik etti. Görüşmek istediklerini söyledi. Özçelik, birlikte çalışmak istediklerini, bu teklifin Soner Yalçın’dan geldiğini söyledi. Özçelik ‘Tüm şartlarını söyle, hepsini kabul ederiz, hemen başlarsın. Orada kazandığının çok çok üstünde kazanırsın, en düşük 20 bin ile başlarsın yol ve yemek de veriyoruz’ dedi. Maaşla ikna edemeyeceklerini anlayınca kariyer teklifi yaptı ‘Kalıbına sığmayan bir gazetecisin, televizyonda sosyal medyada seni görüyoruz, orada olduğun yerde sayma, buralardan yükselirsin. Burada daha özgür bir gazetecilik var. Biz ilk teklif vereniz ama başka teklifler de olur sen bir düşün.’ dedi. 

 

Özçelik’e ‘Ben Aydınlıkçıyım, para veya kariyer için mücadele etmiyorum, inandığım şey için ve Türkiye için bu mesleği yapıyorum.’ dedim kısaca ve teklifi tereddütsüz reddettim. Can Özçelik’e ‘neden bu ısrarınız’ diye sordum ‘Soner Yalçın çok iyi bir patrondur, seni de çok takdir etmiş, soru sorma tarzını çok beğenmiş’ dedi.

 

İKNA OLMAYINCA SONER YALÇIN ARADI

 

“Soner Yalçın da teklifi reddetmemden 2 gün sonra aradı. Yalçın ‘Biz de geçtik o yollardan ama senin kadar gözü kara değildik, neden reddettin’ dedi. Ona da aynı cevabı verdim. 'Burada çalışırsan oraya da fayda sağlarsın, sadece Oda TV olmak zorunda değil başka kurumlarda da çalışmak isteyebilirsin. Nerede çalışmak istersen orayı söyle, orada da çalışabilirsin, çık başka yerde çalış, dışarıyı gör. Aydınlıkçı olmak burada çalışmaya engel değil ama sen oradan çık ufkun genişler’ şeklinde ısrarına devam etti.”

 

‘KÖŞEYE SIKIŞTIKÇA ONURSUZ YOLLARA BAŞVURUYORLAR’

 

Doğanbey ret yanıtlarına rağmen ısrarın sürdüğünü anlattı: “İmamoğlu ABD’nin tayin ettiği bir siyasi proje ve köşeye sıkışıyor. Sıkıştıkça böyle onurlu bir mücadeleyi onursuz yollarla yok etmeye çalışıyor. Soner Yalçın’a ve Can Özçelik’e verdiğim cevap sadece kendi adıma olmadı. Çünkü Ulusal ve Aydınlık’ta çalışan herkes mücadelenin bir ucundan bir şekilde tuttuğu için oradalar.  Sistem dört bir koldan saldırıyor insanımıza, en çok hakikat için mücadele edenleri kuşatmaya çalışıyor. Gazetecinin kalemi namusudur. Has gazetecinin ekranında vatansızlığa, yalana, hileye, yobazlığa yer yoktur.”

 

'UCUZ NUMARALARLA KURTARAMAZLAR'

 

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur da “İmamoğlu ve ekibi bu operasyonla bizim kendi açıklarını ortaya çıkarmaktan vazgeçeceğimizi, kolumuzun kırılacağını düşündüler. Gereken yanıtı aldılar” dedi.

 

Sungur şöyle sürdürdü:

 

“İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ABD ve Batı destekli siyasi bir proje olduğu ortada. İmamoğlu, İstanbul seçimleri sonrasında da attığı her adımla bu tespitimizi doğruladı. PKK ve HDP ortaklı bir çizgi izliyor. ABD bu siyasi çizgiyi Türkiye'nin tepesine oturtmaya çalışıyor. Ayrıca belediye başkanlığı da kötü ilerliyor. İstanbul'un onca sorunu çözümsüz ve sorunlar günden güne büyüyor. Şehir neredeyse kaosa sürüklenecek. Biz de Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi olarak İmamoğlu'nun bu yanlışlarını ve eksiklerini ortaya koyuyoruz.

 

'İMAMOĞLU'NUN ARKASINI TOPLAMA GÖREVİ'

 

“Ulusal Kanal muhabiri Ülkühan Doğanbey de sorularıyla, yaptığı haberlerle başta İmamoğlu olmak üzere İBB yönetiminin yaptıklarını ve yapamadıklarını kamuoyunun önüne sunuyor. Siyasi olarak baş edemeyince satın alma yöntemini denemeye çalıştılar. İmamoğlu ve ekibi bu operasyonuyla bizim kendi açıklarını ortaya çıkarmaktan vazgeçeceğimizi, kolumuzun kırılacağını düşündüler. Burada da Soner Yalçın ve sahibi oldukları Oda TV'yi aracı yapmaları da İmamoğlu projesinde kimlerin nerede durduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Soner Yalçın ve sahibi olduğu OdaTv cinsel içerikli haberlerle fitne yaymanın dışında İmamoğlu'nun arkasını toplama işlerine de girmiş. Köşeye sıkışan İmamoğlu'nu bu tür ucuz hamlelerle kurtaracaklarını zannediyorlar. Gereken cevabı aldılar. Aydınlıkçıları parayla satın alamayacaklarını bir kez daha görmüş oldular. Bu olay tüm basın camiasına da örnek oluşturacak nitelikte. Bu tür operasyonlara maruz kalan başka gazeteciler varsa onları da İmamoğlu projesine karşı dik duruşlarını devam etmeye davet ediyoruz.”

ZOR SORULAR

 

Ülkühan Doğanbey'in sorduğu zor sorular ve İmamoğlu'nun yanıtları şöyle:

 

CHP'nin 2019 seçimlerinden önce yayınladığı programda tüm CHP belediyelerinde öğrencilere ulaşımın ücretsiz olacağı yer alıyordu. Ancak 2022'de ulaşıma yüzde 80'in üzerinde zam yapıldı. Vaatlerinizi yerine getirmeyi planlıyor musunuz?

 

Burası yeri değil sizleri başka bir platformda ağırlamak isteriz.

 

İBB'nin işe alımlarda 15 bin kişiye güvenlik soruşturması yaptırmadığı söyleniyor. İşe alımlarda özellikle HDP ile bir planlama söz konusu mu? Bu konuda HDP ile bir ortaklığınız oldu mu? İçişleri Bakanlığı'nın raporladığı kişiler HDP bağlantılı kişiler mi?

 

HDP ile veya başka bir siyasi parti ile ortaklık mümkün değildir.

 

Geçen hafta sizlere söz konusu soruşturmaya ilişkin “terör ile iltisaklı isimlerin İBB'de işe alındığı iddia ediliyor. İşe alımlarda özellikle HDP ile bir planlama söz konusu mu? Bu konuda HDP ile bir ortaklığınız oldu mu?" diye sormuştuk. Siz ise böyle bir ittifakın mümkün olmadığı yönünde cevap vermiştiniz ancak hem kamuoyuna yansıyan hem de HDP Kanadından yapılan açıklamalar bu yönde değil. Dün HDP Eş Başkanı Pervin Buldan "İstanbul'u naSıl kazandıysak İstanbul Sözleşmesini de öyle kazanacağız" diyerek gizli bir ittifak olarak yorumlanabilecek bir açıklama yaptı. Bu konuda neler söylersiniz?

 

HDP'ye desteği için teşekkür ediyorum.

 

İtfaiye’ye alınan kişinin terör iltisaklı çıkmasının ardından göreve devam etmesinin sebebi nedir?

 

Sorunun muhatabım ben değilim Sayın bakana sorun. Az önce de söylediğim gibi görevden almayacağız devam edecek.

 

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçildikten sonra Oda TV ile Soner Yalçın’ın “gazetecilik” çizgisinde değişim yaşandı. 2019’dan sonra Oda TV’nin CHP yöneticilerini eleştiren tavrı, İmamoğlu için farklılık gösterdi. CHP yönetimi ve Kılıçdaroğlu aleyhinde yayınları devam eden Oda TV’nin İmamoğlu aleyhinde neredeyse hiç bir gelişmeyi yayımlamadığı görüldü.

 

Oda TV sitesinde “İmamoğlu” etiketiyle yer alan 340 haber arasında İmamoğlu aleyhinde yapılan haberlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Soner Yalçın ise yazılarında zaman zaman CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor.

 

PARA İLİŞKİSİ

 

Gazeteci Fuat Uğur, Oda TV ve İBB arasında maddi ilişki olduğunu iddia eden yazılar kaleme aldı. Uğur, 22 Aralık’ta TV 100 haber sitesindeki yazısında Soner Yalçın’ın Yeni Birlik gazetesini satın aldığını, İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı gösterildikten sonra harekete geçeceğini öne sürmüştü.

 

Öte yandan Uğur, İmamoğlu’nun 2020’de Olay TV’yi de satın aldığı iddiasını şu sözlerle aktarmıştı:

 

“Televizyonu satın alan Hüseyin Kalkan adlı Trabzonlu bir iş adamı. Kendisi aslında İmamoğlu’nun yakın dostu ve sponsoru olarak tanınıyor. Televizyonun başına NTV’nin de kurucusu ve aynı zamanda İmamoğlu’nun İBB’de danışmanlığını yürüten Nuri Çolakoğlu getirilmiş. Genel Yayın Yönetmeni ise yine İBB İştirak Şirketlerinden Sorumlu Basın Danışmanı; Gazeteci Süleyman Sarılar. Evet, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine OLAY TV adlı bir televizyon satın aldı.”

 

‘KILIÇDAROĞLU ADAY OLMASIN’

 

Oda TV’nin sahibi Soner Yalçın’ın 2019’dan sonra Kılıçdaroğlu’nu eleştiren çizgisi de dikkat çekiyor. Yalçın, 22 Aralık 2022’deki yazısında İmamoğlu’nun Ankara’da sahipsiz bırakıldığını iddia etti. Yalçın, hakkında siyasi yasak kararı verildikten sonra partisinin TBMM’deki Grup Toplantısına katılan İmamoğlu’na söz verilmemesini “saksı gibi oturtuldu” şeklinde nitelendirerek bunun da planlı şekilde yapıldığını öne sürdü. Yalçın, bu olayı Kılıçdaroğlu’nun planladığını söyledi.

 

Öte yandan Yalçın, 24 Mayıs 2022’deki “Kılıçdaroğlu için endişeliyim” başlıklı yazısında da Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini yazdı.

 

İMAMOĞLU: SONER BEY’İN KİTABINI ALIN

 

29. İstanbul Sanat Fuarı’ndaki galerileri gezen İmamoğlu, gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın “Kara Kutu / Yüzleşme Vakti” adlı yeni kitabı için Kırmızı Kedi Yayınevi standına geldi. İmamoğlu kameraların önünde “Soner Bey’in kitabını alalım” demişti.

 

Oda TV’nin ayrıca terör hükümlüsü Selahattin Demirtaş’a sahip çıkan haberi de tepki çekmişti. Aydınlık, 6 Ekim 2021’deki haberinde Demirtaş’ı mağdur gibi aktaran Oda TV’yi eleştiren bir haber yapmış, Soner Yalçın da Aydınlık’ı “savaş ahlakını ihlal etmek”le suçlamıştı. Yalçın’a yanıt veren Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ise 13 Ekim 2021’deki başyazısında “6-8 Ekim katliamının yıl dönümünde şehitleri anmak yerine cinayeti işleyenlerin siyasi sözcüsünü eş beyanıyla övmek hangi ahlâka sığar?” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Yorum